onsdag, februari 25, 2026

Veckans kärleksförklaring 3: KUNSKAP

Man lär så länge man lever, brukar det heta, och jag tror nog att det är alldeles sant. Lika sant är det att man aldrig kan få för mycket kunskap. En sanning till: det finns förvisso fullständigt värdelöst vetande också, men det kan vara roande på sitt sätt!
Dags för utmaning alltså! Temaordet för denna omgång av Veckans kärleksförklaring är hur som helst kunskap. Hoppas att jag får en drös med tips om nya ställen/sammanhang där mer finns att hämta av denna stundtals så sparsamt förekommande vara!

Jag❤️
"Dokument utifrån", en ofta återkommande programtitel i Sveriges Television, och jag lär mig alltid något, eftersom det handlar om inköpta dokumentärer av hög kvalitet om aktuella ämnen. Även om jag inte planerat att titta fastnar jag ofelbart om jag bara "råkar" knappa in mig på programmet! Nu senast om Robert F Kennedy Jr, som Donald Trump gjort till sin hälsominister. Jätteintressant  och beklämmande, rent av skrämmande.

Jag❤️"Två systrar", en av norska Åsne Seierstads fantastiska reportageböcker. Denna om flickorna som lever tryggt i Oslo men rymmer och blir hustrur åt jihad-krigare när de förenar sig med IS i Syrien. Lite samma sak som i den utmärkta svenska tv-serien "Kalifat", som också ger inblick i livet som kvinna i extrem muslimsk miljö.

Jag❤️korsord eftersom jag tvingas fundera kring mängder av uttryck och nyckelord av olika hög klurighetsgrad. Löser nog varje vecka "Kors & tvärs" och "Lördagskrysset" i Svenska Dagbladet och så Dagens Nyheters söndagskorsord, ibland också deras Fredagskryss. Plus Cross Boss i mobilen. Vill tro och hoppas att det är bra för min hjärna!

Jag❤️ småbarnsboken "Knacka på" av Anna-Clara Tidholm: det perfekta sättet att lära minstingen de olika färgerna. Så enkelt, så smart! Barnet knackar glatt på dörr efter dörr och möter en ny färg, lika roligt varje gång!

Jag❤️ frågesport av alla möjliga sorter också. Vill gärna hitta svaren! Fast det är klart: det tar betydligt längre tid att klämma fram dem nu än det gjorde för, säg, sisådär 10-15 år sedan ... man får gilla läget.

Jag❤️boken som den amerikanska vetenskapsjournalisten Rebecca Skloot skrivit efter ett otroligt researcharbete om forskning kring cancer: "Den odödliga Henrietta Lacks" (The Immortal Life of Henrietta Lacks). Det är en helt fantastisk, helt sann historia, suveränt berättad  och på vägen lär man sig mycket om denna sorgligt vanliga sjukdom men också, tack och lov, historiska framsteg för forskarna.

På onsdag är det dags för nästa Veckans kärleksförklaring. Kanske vill du hänga på? Du har förstås hela veckan på dig, och du associerar helt fritt från det "ledord" jag ger, du använder min "hjärteklump" om du vill. Idag tog jag upp sex punkter, du väljer själv hur många du vill ta: kanske bara en? Eller tre? Eller åtta? Fritt fram! Men glöm inte att lägga in en länk till ditt inlägg i kommentarsspalten här!

Föra veckan fick vi kärleksförklaringar från  MargarethaJennyMrs Calloway, Susjos och  Susanne, tack för det!

Copyright Klimakteriehäxan

 MargarethaJennyMrs Calloway och  Susanne,

20 kommentarer:

  1. LillaSyster1:55 em

    Knacka på har man ju läst många gånger=)
    Böckerna om lilla Tulla är också trevliga- jag det finns gott om bra och fint illustrerade barnböcker.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Den är fort läst, förstås ... men funkar så bra! Vi har verkligen gott om bra svensk barnlitteratur, för alla åldrar.

      Radera
  2. gillar Göteborgs-Posten, svt och Göteborgs universitetsbibliotek 🖤

    SvaraRadera
    Svar
    1. Förvisso vägar till kunskap i alla tre.

      Radera
  3. korsord och sudoku gillar jag. brukar också göra KoT och Lördagskrysset och Profilen om söndagar så gott det går.
    https://mrscalloway.blogspot.com/2026/02/veckans-karleksforklaring-3-kunskap.html

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kul att läsa dina svar! Visst blir korsordslösande mer än en vana, det blir ju rent av ett behov!

      Radera
  4. Dina positiva blogg-utmaningar är så roliga att göra och fundera över...att nu blir jag sen med kvällens middag! :)
    https://nittonhundrasextiofyra.blogg.se/2026/february/veckans-karleksforklarings-bloggutmaning3-2.html

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jätteroligt att läsa dina utförliga svar - hoppas ingen svalt ihjäl när middagen blev sen ... Så kul att du hänger på!

      Radera
  5. Ja, boken om Henrietta Lacks är verkligen läsvärd!
    Ordet kunskap har sina rötter i fornsvenskan, vilket torde bevisa att det är något vi inte klarar oss utan.
    Mitt inlägg kommer i sinom tid.
    Margaretha

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kul att även du läst och gillat. Kan dock erkänna att de mer medicinskt faktaspäckade avsnitten skummade jag - men historien är så himla bra även om man är främmande för facktermerna.
      Ser fram emot ditt inlägg!

      Radera
  6. Åh vilket fantastiskt ämne! Fanns ju massor att säga om det. Spretigare än vanligt men verkligen ett ämne att älska. TACK! https://www.josjos.se/blog/2026/02/25/veckans-karleksforklaring-3-kunskap/

    SvaraRadera
    Svar
    1. Roligt att läsa om föremålen/företeelserna som får din kärlek. Visst mår vi bra av att fokusera på trevligheter?! Glad att du gillar mitt val av nyckelord!

      Radera
  7. Åh, såklart jag vill hänga på, men har redan lagt in ett blogginlägg idag, blev glad att vi har hela veckan på oss, och att man kan välja hur många punkter man vill ta upp!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ingen stress, ingen press - bara kärlek! 😍

      Radera
  8. Skillnaden mellan dig och mig är att du har nåt som kalla allmänbildning, vilket jag absolut inte kan skryta med. Ändå vågade jag mig på ditt tema idag. Hoppas jag fattade rätt där. IQn är ju inte direkt 130 heller;-)
    https://bp-computerart.blogspot.com/2026/02/veckans-karleksforklaring-3-kunskap.html

    PS. Frågesport tittar jag väldigt sällan på. I År såg jag alla "På Spåret", men had inte ett enda rätt. Av misstag har jag några gånger kommit in på Postkodsmiljonären. Där brukar jag ha full pott - hahaha. DS.

    SvaraRadera
    Svar
    1. "På spåret" har delvis spårat ur, tycker jag, som börjat tröttna ... kan sällan svaren, aldrig musikfrågorna ... Postkodmiljonären ser jag inte, men hamnar jag på Jeopardy fastnar jag ...
      Allmänbildning kan vara så mycket. Alla har det, men i olika grad och naturligtvis olika mycket på olika områden!

      Radera
  9. Me again:
    Svar: Klart jag inte glömde lägga in länken hos dig som du ser i min kommentar ovan. Men du vet - ibland kommer livet emellan. Och ikväll var det Real Madrid-Benfica (2-1) i Champions League;-) Så jag var lite sent ute. Trodde man had ehela veckan på sig - hahaha:-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Klart du har veckan på dig, jag tänkte bara att eftersom du redan publicerat ditt inlägg ... men det är lugna gatan - vad är väl en liten blogglänk jämfört med en CL-match??? 😁😁😁

      Radera
  10. Där gav du oss ett tema utan slut. Inser att jag bara nosat i utkanten ämnet, men ändå lagt ut det.
    Margaretha

    https://bastmattan.blogspot.com/2026/02/om-kunskap.html?m=1

    SvaraRadera
  11. Här kommer mitt lilla bidrag ;-)
    https://susjos.blogspot.com/2026/02/veckans-karleksforklaring-3-kunskap.html

    SvaraRadera