![]() |
| Några fler tulpaner tål ni väl ändå? |
![]() |
| Kanaler åt alla håll, broar korsar dem. Vattnet fräschas upp tack vare att 600 000 kubikmeter pumpas in från havet varje dygn. |
Många blombilder blev det förstås, men som en äkta turist fångade jag andra motiv av alla möjliga slag. Visst hade jag varit i staden en gång förr, men det var länge sedan och jag kände banne mig inte igen någonting!
Nu väljer jag att dela med mig av några fler foton, denna gång inte bara med tulpaner, även om de var själva anledningen till resan. Häng med!
Copyright Klimakteriehäxan
![]() |
| Det lär finnas fler cyklar än invånare i Amsterdam. Just den här tror jag inte tas ut i trafiken särskilt ofta. Men det var verkligen gott om tvåhjulingar på gatorna. |
![]() |
| Även om man saknar täppa/trädgård/balkong kan man pigga upp sin hemmiljö med blommor! |
![]() |
| Nej, jag fikade inte i denna Coffee Shop. |
![]() |
| Snygga gatlyktor har jag alltid gillat. |
![]() |
| Ingen gata för fetknoppar ... |
![]() |
| Högst upp på fasaden till alla husen vid Amsterdams kanaler sitter en stor krok. Anledningen: husen har så smala trappor att möbler måste hissas upp längs ytterväggen och sen tas in genom fönstren. |
![]() |
| Levande häger såg jag också. Fast den på muralmålningen är förstås större ... ja ni kan ju jämföra med den på bilden här under! Gatlyktan känner ni också igen. |
![]() |
| Många gröna oaser i staden, det här är West Park med träd, vatten, buskar, blommor och fåglar. Hägern uppskattade inte mitt intresse, flög upp i närmsta trädkrona och blev därmed osynlig. |
![]() |
| Gott om andningshål med vatten och grönska i Amsterdam! |
![]() |
| Jo lite fler ... "gula röda ska de glöda - jag ska svara - och förklara - det som inga ord får fram - med tulpaner från Amstersdam!" sjöng bl a Alica Babs. |














Trevligt att röra sig lite i andra kvarter.
SvaraRaderaTrevligt att du hängde med här!
RaderaVi kan vara glada att vi inte är kvar i tiden då vi hade 24 alternativt 36 chanser att ta kort - och precis då man fick chansen till "bästa fotot", DÅ tog filmrullen slut!
SvaraRaderaElller, vilket ju ibland hände, då man av misstag råkade öppna kamerans filmrullslukcka och de foton man tagit blev ljusskadade...
Å andra sidan, då kunde man göra roliga fotoalbum med de analoga fotona och jag klistrade även in biljetter och restaurangnotor och andra minnen.
I dag vet man ju knappt vad man ska göra med alla digitala bilder. Många av mina hamnar på bloggen! Men jag funderar i att ta tag i det med att göra fotoböcker från olika resor och från livets olika tilldragelser. Jag kommer dock aldrig "till skott"...att göra det.
Fina ögonblick du fångade med din kameralins i Amsterdam!
Rätt många fotoentusiaster håller inte med dig om att det digitala fotograferandet är bättre nuförtiden!
RaderaMargaretha
Jag tycker på många sätt att det analoga fotandet var roligt och så fotoalbumen de flesta gjorde av de framkallade korten - däremot missade jag många fina fototillfällen, för att en fotorulle tog slut...Där ger ju digitalt fotande enorma möjligheter, då man kan fota mer spontant, utan att behöva tänka på begränsningar. // Jenny
Radera"Riktiga fotografer" använder förstås inte mobilkameran, men faktum är att fotografyrket holkats ur på ett grymt sätt sedan tekniken gör att vem som helst kan ta en bild som håller tryckbar kvalitet. Men visst minns vi hur det var: bara fyra rutor kvar på rullen och SÅ mycket mer man vill plåta ... dyrt blev det sen med framkallning och kopior också. Album har även jag gjort, inser att de kommer att slängas när jag är borta.
RaderaTack för att jag fick följa ned dig till Amsterdam! Jag har inte varit för sedan jag var 16 år, så inte heller jag kände igen mig.
SvaraRaderaMin mor berättade om hur fascinerad hon var som barn när familjens flygel hissades upp på utsidan av huset.
Margaretha
Jösses, kan man ens få plats för en flygel i ett sånt hus??? Fascinerande, utan tvekan!
RaderaHärligt Amsterdambesök! Det är ett tag sedan jag var där, men när jag jobbade i kulturarvssvängen blev det en tur till Amsterdam då och då, till IISG, (ett av världens störta arkiv för arbets- och socialhistoria). En trivsam och vacker stad!
SvaraRaderaJag återvänder gärna, helst med någon som "kan" stan!
RaderaDu får gärna ösa på med mer tulpaner/blommor från din resa. Love it!
SvaraRaderaVisst är det härligt?!?!
RaderaRoligt att se dina bilder från Amsterdam och för mycket tulpaner kan det väl aldrig bli.
SvaraRaderaNej det kan det väl inte? Känns inte så i a f!
RaderaJag var i Amsterdam en gång för lääänge sen, på min bröllopsresa genom Europa. Minns bara att vi åkte kanalbåt och att jag gillade staden som var ren och vänlig. Men de har dåligt med mark i hela landet, det talas visst om att försöka torrlägga havsområden för att kunna få plats med ökande befolkning....Tack för vackra foton!
SvaraRaderaKul att du och flera med dig gillar att hänga med på min turistutflykt. Gör ju inte så många längre ...
RaderaSådana vackra bilder får du gärna fortsätta visa upp, inklusive tulpaner. För om de presenteras på detta sätt gillar till och med jag dessa blommor. Dessutom ser de inte alls ut som våra "svenska" tulpaner.
SvaraRaderaVisst är det fiffigt med dessa krokar att lyft upp möbler. Å med tanke på hur otroligt smala vissa av husen i Amsterdam är undrar jag vilka möbler som får plats i rummen...
Å den gränden är nog smalare än den smalaste gränden i Gamla Stan skulle jag gissa.
Muralen är superfin. Åsså är jag väldigt impad över dina fågelkunskaper - tänker på sothönan där;-)
Roligt att dela med sig, tack för uppskattning! (och det är nog inte slut på bilder riktigt än tror jag ...)
Radera