Det här är historien om Maj och Lennart, två personer i 80-årsåldern som en gång kände varandra men plötsligt ses igen, det blir många fikastunder och promenader medan framför allt Maj återupptäcker saker från förr, som maträtter hon brukat laga, älsklingskläder hon minns. Romantik uppstår på nytt.
Någonstans på vägen hade jag fått mig förklarat att berättargreppet, som bygger på många upprepningar och väldigt enkelt språk, ska vara läsarvänligt för den som är på väg in ålderdomens mentala dimmor.
Ja kanske funkar det? I så fall är det bra, för även bokälskare blir emellanåt dementa, det är helt klart, och kan man då hitta böcker som inte kräver att man tydligt minns det man nyss läste är det säkert berömvärt. För oss andra som inte är där (än) kan jag hissa en liten varningsflagg: jag la ifrån mig boken med känslan av att ha läst en synnerligen lättsmält barnbok fast ungarna i historien var rejält till åren komna.
Därmed inte sagt att jag ifrågasätter huvudtemat. Minns min gamle chef som, långt efter pensionen, med glittrande ögon förklarade att "det är precis lika underbart att bli kär som 85-åring som det var i tonåren, jag lovar!". Och visst är väl våren kärlekens tid?
![]() |
| Vintern har rasat ut och majbrasan brann grant. |
Denna majmånad startar ju på en fredag. Det betyder att Elisa Matilda langat iväg fem frågor för oss andra att besvara. Nyckelordet är om – ni vet: om inte "om" hade varit i vägen hade käringen skjutit björnen med kvastskaftet ...
- Om du fick välja en ny vana nu direkt, vad skulle det vara? Ett fysiskt träningspass om dagen. Av "lagom" svårighetsgrad.
- Om du fick slippa något helt, vad skulle det vara? Städa.
- Om du fick välja en talang att ha, vilken skulle det vara? Något med musik: sjunga riktigt bra eller spela ett instrument. Eller kanske måla?
- Om du fick välja något att alltid ha tid för, vad skulle det vara? Jag har ju gott om tid, det gäller bara att bestämma hur man ska använda den ...
- Om du fick välja ett beslut att slippa ta, vad skulle det vara? Att det är dags att sälja huset i Barndomslandet. Där jag sitter just nu och ser ut över ljuvlig grönska, hör fågelsången och faktiskt undrar över vattentemperaturen i sjön, medan mina nysatta pelargoner vänjer sig vid sin nya boplats.


Gillar egentligen att städa, men funderar ibland på att ta in någon för att helstäda, tvätta fönster och liknande till vår och höst.
SvaraRaderaDet bästa med städning är att man är himla nöjd när det är gjort ...
RaderaHemmagympa med Sofia kan du ju göra varje dag.
SvaraRaderaDottern har sagt att vi kunde skaffa städhjälp ett par gånger i månaden, kostar inte förmögenhet. Maken tvättar nog fönstren nu i helgen.
Jag var med i kören Vi-som-inte-kan-sjunga, hade konserter och har ett par cd.
När ska man sälja hus och trädgård…?
Sofia-gympa - en gång har jag gjort det ... en enda ...
RaderaMan måste nog sälja hus och trädgård när man inte längre orkar hålla det i trim.
En PT gymmet vore nåt, min tanke också, med mer fysisk träning!
SvaraRaderaStäda är något man gärna slipper, absolut!
Trist med beslut man måste ta, fast man inte vill!
Ha en fortsatt fin helg!
Det går som bekant att skjuta upp allt möjligt: träning, städning, sälja hus ...
RaderaJag råkar ju vara proffs på att prokrastinera ...
https://klimakteriehaxan.blogspot.com/2007/04/proffs-p-att-prokrastinera.html
Ojsan.. Där är vi bra lika.. Har himla svårt att komma igång att rensa upp här hemma, har försökt tagit tag i saken i flera år nu.. Men ett tag som i början var kanske ren lathet, med tiden blev det som för oss båda med prokrastinera. Men nån dag skall det kastas ut efter rensning! ;)
RaderaKan tänka mej våndan att sälja barndomshuset... alltid tunga beslut när man ska klippa band påd et viset... men man får leva med å vara glad för minnena!
SvaraRaderaTrevlig helg <3
Det kommer att bli känslosamt när dagen är här. Än så länge är den inte det.
RaderaEller så flyttar du permanent till barndomslandet=)
SvaraRaderaNej, inte en chans. Skulle få lappsjuka. Och tänk på sånt som snöskottning!!!
RaderaHåller med LillaSyster angående Barndomslandet. Varför inte????
SvaraRaderaFeelgood boken är alldeles för morbid för mig. Den påminner om hur det kanske blir tidigare eller helst senare för oss 70 plussare...
Städning - ja där kan jag bara rekommendera ett städföretag. Med ROT-avdrag är det faktiskt inga kostnader alls. Inget du inte har råd med alltså.
Det där med träning/gymnastik tog jag också upp. Men jag är inte tillräckligt disciplinerad att följa ett gymprogram...
Den där boken kan du verkligen skippa, jag tog upp den mer som märklig företeelse, inte som nåt lästips!!!
RaderaAtt flytta från vänner, Sonen och barnbarnen är faktiskt otänkbart. Och som jag nyss skrev: jag skulle få lappsjuka.
Fy vilket svårt beslut om barndomslandet. Vill inte dina barn ta över det som sommarboende? Städningen är hos mig numera avklarad på en kvart, bor ensam på 30 kvadrat, mycket bekvämt men jag hatar ändå städning. Träningen är vi helt överens om, jag får inte heller till det, dagens promis blev 11500 steg, men, man rör ju inte på hela kroppen. Trevlig helg
SvaraRaderaNej barnen tycker visserligen mycket om stället, men det är på för stort avstånd, kräver tillsyn och kostar dessutom en hel del.
RaderaEn rejälpromenad du gått, bra jobbat!
Det är ju utmärkt att det finns lättlästa böcker, men du kanske inte riktigt är målgruppen ... Förstår att beslutet kring barndomslandet är svårt! Önskar en trevlig helg!
SvaraRaderaNej jag ingår inte i den målgruppen (än) men visst är det vänligt tänkt!
RaderaNjuter fortfarande av vädret, så likt sommar!
Låter som en intressant bok - feelgood. Men också det där att den ska vara lättläst för dem som kanske har problem med närminnet?
SvaraRaderaAtt sälja Barndomslandet, ja... det blir väl aktuellt nån dag och jag kan förstå att det känns svårt.
För mig var boken alltså lite väl lättläst, om jag säger så. Men sympatiskt att priset finns och att nån anstränger sig för att fylla ett behov som man måste anta finns.
RaderaFör ett tag sedan köpte jag rn bok på loppis som hade gigantisk textstorlek. Jag kände som att jag läste en barnbok/bilderbok, så märkligt! Så jag förstår tanken med både repetition, lättläst osv, men det blir så märkligt när man inte behöver det 😉
SvaraRaderaSköna maj ja, jag hoppas det blir sköna maj, juni, juli och augusti ☺️
Trevlig helg!
Nu finns det förvisso barnböcker som väldigt väl duger att läsa för vuxna också ... så variationerna är oändliga!
RaderaJa, vi hoppas på den ljusnande framtid!
Jag kan som sagt förstå dina tankar med säljande av Barndomslandet. Det var lika då min Pappa sålde huset och även sommarstugan som jag gärna hade behållit själv, men som ensamstående med fem små byggnader, Huvudstugan, sovstugan med en toalett med tvättmaskin, Dusch med bastu, Dubbelgarage med stor vedbod på baksidan. samt ett Utedass om man är där under vintern. Där hade vi enbart sommarvatten.
SvaraRaderaMen oavsett så var det avkopplande och mysigt att vara.
Efter att vi sålde rev dom huvudstugan och idag så står det ett 2 plans hus på drygt 200kvm på plats - Enligt mig passar det inte in i den miljön.. Men men... Tråkigt anser jag.
Det är jättebra det finns lätt lästa böcker även för de äldre, jag kan spegla till mina föräldrar som de båda är dementa men min Pappa har även diagnosen Demens + Alzheimer viket kom snabbt och förloppet har gått med en explosiv fart.
Men ändå bra med sådana böcker ifall de ändå önskar läsa nån bok. =)
Men nu önskar jag dig en underbar Maj månad och en fin helg!
Kram