Jo men kanske! Hade inte hört talas om, inte sett en enda recension, inte minsta information om filmen "The Penguin Lessons" men den har fått etiketten "dramakomedi" och det lät bättre än de andra. Så vi gjorde slag i saken.
Gick ut från biografen på mycket bättre humör – ja minsann hade till och med solen börjat ta sig fram mellan molnen! Historien om engelsmannen som kommer till Buenos Aires för att vara språklärare mitt under militärregimens hårda dagar i slutet av 1970-talet bygger på verkliga händelser. Tom Michell skrev sin egen historia, inspirerad till det när han hittade en gammal filmsnutt han spelat in under tiden i Argentina.
Hans film föreställde en pingvin som simmar i en pool och där har ni faktiskt huvudfiguren i berättelsen, en veritabel stjärna! Pingvinen, som Michell räddar från att dö i ett oljeutsläpp, blir hans bäste vän (trots att han bajsar lite överallt) och dessutom nyckeln till att eleverna börjar skärpa sig på lektionerna – pingvinen blir en sorts "lärarassistent". Otroligt charmigt!
Man känner igen sig i Buenos Aires, den allmänna rädslan för militären, de galna mödrarna på Plaza de Mayo finns med, bortförandet i anonyma bilar på öppen gata av oskyldiga är högst verklighetsbaserat, en sväng tango fixar engelsmannen också (fast då är han på utflykt i Uruguay), middagens grillkött kan man nästan känna doften (och smaken) av.
Ska naturligtvis inte spoila mer av handlingen eller upplösningen, men får du chansen tycker jag att du ska se filmen, i alla fall om du som jag vill se något humörhöjande. Måste ändå berätta att jag blev tvungen att googla när jag kommit hem och ja, pingvinen är en riktig fågel, även om man använde flera i rollen. Alltså inte en datoriserad variant. Imponerande! Och att jag rent allmänt är positivt inställd till pingviner, dessutom gillar mycket som har med Argentina att skaffa, gjorde ju inte saken sämre ...
Copyright Klimakteriehäxan
Den filmen låter helt klart som nåt man vill se! Ibland behöver man nåt som piggar upp en, så just idag skulle den sitta bra. Men gå på bio här på ön tror jag nog att vi aldrig kommer göra. Utbudet på dom två (?) biograferna är nog inte nåt för oss, men det finns ju TV och hyr-/köpfilmer...även om det aldrig blir lika kul!
SvaraRaderaKRAM-Susie
KRAM-Susie
KR
Den här filmen finns säkert snart på nån streamingtjänst, även om den än så länge betraktas som "ny". Men att få ihop en mysig djurhistoria med militärt maktmissbruk - det är ingen kombo man stöter på varje dag! Som så ofta är "based on a true story" en fördel.
RaderaDen filmen verkar kul, riktigt kul. Detta sagt av en som inte gillar feelgood i vanliga fall. Idén är nydanande, och sånt gillar jag.
SvaraRaderaMan kan inte kalla den feelgood, det är för hög närvaro av militärdiktaturens företeelser för det. Men pingvinen blir man kär i!
Radera