Anders Mohlin är i dag en av få "riktiga" tecknare som arbetar på en nyhetsredaktion. Troligen är han en av de sista i skrået "rättegångstecknare", de som – när kameror är förbjudna – får i uppdrag att skildra miljö och människor i en rättssal under pågående förhandling.
Numera är de yngre kollegorna oftast renodlade grafiker, skickliga i sitt gebit förvisso, men förr i världen hade vi journalister faktiskt konstnärer som arbetskamrater! Några har blivit berömda, som Karin "Mamma" Andersson till exempel. Andras verk har ställts ut på gallerier och sålts till konstintresserad allmänhet, men ändå ganska sällan.
Molla (som han allmänt kallas) är en härlig kombination av finurlighet, klokskap och kreativitet. Han är en friluftsmänniska på långfärdsskridskor och fjällvandringar, han bestiger ett och annat berg ibland, rättar till kepsen och plåtar huvudstaden i morgonljus när han är på väg till jobbet på Gärdet. Det blir fantastiska fotografier!
Men han går nog ingenstans utan att ha skissblock, pennor och färger med sig. Molla ser en vacker flicka, en rynkig gubbe eller ett blankt och välputsat vrålåk. Han avbildar dem, snabbt och skickligt. Så har han hållit på i åratal, och i botten har han förvisso en utbildning på Konstfack.
Nyligen hade han sin allra första utställning i ett litet galleri på Hornsgatspuckeln här på Södermalm. Jag gick dit, det var vernissage. Packat i den lilla lokalen! Och på väggarna tryck av uppslag i hans "anteckningsböcker". Det blev snabbt många röda prickar som betecknar att verket sålts. En av prickarna var min.
Nu har verket levererats till min dörr och jag är mycket nöjd med mitt köp – Maken gillar det också, han var inte med och såg utställningen så han visste inte vad jag valt.
Om det blir fler utställningar av Mollas verk vet jag förstås inte, men det borde ha gett mersmak, kan jag tycka. Dessutom har han uppmärksammats för sitt jobb på Sveriges television, i ett rejält reportage i Dagens Nyheter som du kan läsa här.
Nu ska jag se till att skaffa en ram till bilden, där cypressträden står som utropstecken vid horisonten och man nästan känner hur all grönskan runt de gamla husen doftar. En bit av Italien har blivit min!
Copyright Klimakteriehäxan

Härligt! Den kan du titta på och drömma om ljusare, varmare dagar. Intressant att höra lite om utvecklingen på redaktionerna.
SvaraRaderaJa visst ser det somrigt och skönt ut!
RaderaKonstverk och böcker av allehanda slag får en extra dimension när de förutom att vara vackra och eller roliga genererar goda minnen.
SvaraRaderaMan borde skriva hur man kommit i besittning av verket, och fästa det på målningen eller boken, för efter ett par generationer har det minnet ofta ramlat bort. Så jag önskar att någon av mina förfäder gjort det. Något jag själv varit dålig på, så jag förstår dem som bara tänkt göra det.
Margaretha
Det där har jag också tänkt på - i princip allt som sitter på mina väggar har en egen historia. Tänk om man ändå skulle slå till en dag????
RaderaEn gång i tiden sålde Karin Mamma Andersson från Luleå, Sveriges dyraste tavla. Är inte insatt om rekordet nu är slaget. I övrigt har jag just nu hennes svärmors gamla julduk som hon skapade för KF, på ett vardagsrumsbord.
SvaraRaderaDu hade verkligen en dynamisk arbetsplats!
Tror du tänker på målningen "Big Dad", den var dyrast då - oklart om den håller rekordet ännu, jag vet lika lite som du om det? Men vad hette/heter Jockum Nordströms mamma?
RaderaFormgivaren Kajsa Nordström är Jockum Nordströms mamma. Hon har skapat många fina textila mönster.
RaderaSe där, hade inte en aning! Tack!
RaderaGrattis till ditt fina köp! Det är du och BP som köper konst.
SvaraRaderaErkänner!
RaderaHahaha! LillaSyster har då satt fingret på "sanningen". Det är du och jag som köper konst, och det gör vi helt rätt i.
SvaraRaderaGillar tavlan skarpt. Undrar bara om "strecket" i mitten är gjort med avsikt, alltså är en antydan att arket är vikt, eller hur konstnären tänkte.
Jättekul att du känner honom personligen. Det gör köpet ännu roligare. ungefär som jag och Ulla-Britt Hede.
Har sett konstnärens signatur några gånger på tv när de visar teckningar från rättssalar. Han är verkligen duktig. Älskar även hans målningar av bilar.
Det är roligt att komma hem med en ny bild man gillar!
RaderaStrecket i mitten av bilden är mittvecket i hans anteckningsbok! Originalet sitter kvar i boken om jag fattat saken rätt. Visst är han skicklig! Du ser också hans namn som grafiker i eftertexter till Rapport och Aktuellt.
Grattis till fin tavla! Träden ser mer ut som cypresser, pinjer är mer lik tallar
SvaraRaderaHelt rätt, cypresser ska det vara! Ändrar!!!!
Radera