Klimakteriehäxan – finns hon? Ja! Om du inte redan är en, så blir du sannolikt en, tro mig. Och kanske känner du igen dig i mig, i alla fall lite!? Min blogg är till främst för mig själv och min skriv- och fotoklåda, det är bara att erkänna. Men du är väldigt välkommen hit! Kom, kom igen, kommentera gärna!
onsdag, november 05, 2025
tisdag, november 04, 2025
Här har jag öppnat dörren ut till vår balkong. Inte verkar det vara november där precis! Knoppar i både pelargonior och marguerit, och tänk om murklockan ska övervintra igen! En ratad krysantemum i kruka slår snart ut på nio (9!) stjälkar. Lägg till tre självsådda petunior och blomningen är, det tycker åtminstone jag, nästan överväldigande för årstiden. Ja alla skönheter får ju inte plats på en och samma bild men nog är det färgglädje att bjuta av, så som jag tror att LillaSyster vill när hon lanserade den här "utmaningen".Om pappor
"Jävla karlar" var Andrev Waldens debut i bokform. Han fick en August för den och det är jag inte säker på att den var värd, men visst var det underhållande om raden av mer eller mindre märkliga "pappor" som han upplevde under sin uppväxt.
"Om våren" av Karl Ove Knausgård är (och förblir) den enda boken av denne norske succéförfattare jag läst. Här skriver han om sin fru och modern till sina barn på ett sorgligt nedlåtande sätt, samtidigt som han ideligen framhåller vilken exemplarisk förälder han själv är. Nej lilla gubben, den gick inte hem hos mig!
Kan inte gå förbi "Kejsarn av Portugallien", för en mer engagerad far är det svårt att hitta var man än letar – det må vara IRL eller i fiktionen. Selma Lagerlöf skrev också mycket om sin egen pappa, men det fanns inte många likheter mellan de två männen. Älskar den boken!
Niels Fredrik Dahl är en för mig ny norsk författare vars bok "Fars rygg" blivit omtalad och hyllad. Den vill jag nog läsa, tror jag. Om män i tre olika generationer och deras liv. Men eftersom jag ännu inte läst den fick den s a s inte plats idag!
Copyright Klimakteriehäxan
måndag, november 03, 2025
Nu sätter vi färg på en grå månad!
Ett bättre motiv än det jag valt i dag anser jag vara väldigt svårt att hitta. Detta mitt ljuvliga barnbarn är en färgklick i livet bara genom att finnas, men här är hon också klädd i en outfit jag köpte för över 30 år sedan.
Vi var på semester på Gotland och uppsökte Vamlingbo, där Vamlingbolaget, en gammal favoritfirma, finns. På MahJong-tiden var deras kläder superinne, i dag finner man dem mest i vintage-butiker (men plaggen kan köpas på nätet och i åtminstone en butik i Stockholm).
Det var Dottern som begåvades med den färgglada klänningen och matchande tights, och hon var helt underbar att skåda! Folk vände sig om efter henne på gatan i Visby och sa "åhhh så söt!"
Samma säger jag nu när outfiten hamnat på en representant för nästa generation. Behöver jag lägga till att barnet älskar kläderna?
Copyright Klimakteriehäxan
söndag, november 02, 2025
Veckans bild
Så här års är trängseln inte stor, men faktum är att det också är rätt vackert när det där taket går över från grönt till höstgula toner. En tydlig skillnad mot när jag gick här i våras ser jag: ingen mer än jag fotograferar ... Men om ett halvår är "det rosa molnet" tillbaka igen. Liksom de med kameror försedda flanörerna i en aldrig sinande ström.
En enda bild blir det alltså från mig som svar på Åkes efterlysning. Men den får också duga som inlägg i LillaSysters serie
lördag, november 01, 2025
Just nu i november
Just nu läser jag "Liken vi begravde" av Lina Wolff.
Just nu lyssnar jag på "Hon som tittade in", en spänningshistoria av Karin Wahlberg. Detta efter ha ha börjat med Mustafa Cans hyllade "Tätt intill dagarna" som åtminstone inledningvis handlar om hans mors liv (och död). Men det blev för enahanda och uppläsningen (av Can själv) var inte riktigt njutbar den heller, även om den kändes "äkta".
Just nu tittar jag på andra omgången av årets "På spåret", såg det inte i går men numera kan ju som bekant allt streamas i efterhand. Ser också tredje omgången av "The Diplomat" på Netflix, klart mer spännande än frågesport i tågmiljö. Undrar om den inte gjort sitt i tv-tablån snart? Men vad får vi i så fall i stället?
Just nu njuter jag av blotta tanken på att det mot alla odds snart blir en liten tripp till sol och värme.
Just nu längtar jag efter att jag göra färdig tårtan till Makens födelsedag (som infaller i morgon), ska sätta fart strax!
Oj i hastigheten glömde jag visst att denna månad, ofta kallad årets gråaste och eländigaste, också kan vara riktigt färgglad! Det är LillaSyster som uppmanar sina blioggvänner att delta i
och det ska hon väl inte behöva be om flera gånger. Så här i starten satsar jag på höstfärgen framför andra, för det kan man väl kalla den orange kulören som de nedfallna löven bjuder på?Copyright Klimakteriehäxan
fredag, oktober 31, 2025
Bus eller godis?
- Vad gör du när det ringer på dörren på Halloween? Kollar i titthålet vem det är innan jag beslutar mig.
- Vad gör du när du hör något knaka i mörkret? Hoppas att inget viktigt håller på att gå sönder.
- Brukar du fira Halloween? Nej.
- Efter halloween kommer alla helgons dag, tänder du ljus för någon? Ser till att ljus lyser på mina föräldrars grav.
- Bus eller godis? :) Godis, alla gånger!
torsdag, oktober 30, 2025
Riskerna med Halloween
Att fira Halloween, det fanns inte i min barndom. Vet inte när jag stötte på det första gången, kanske i någon amerikansk barnbok? Men rent generellt är jag inte förtjust i vare sig spöken eller andra otäckingar. Fast det är klart: i dag har Halloween-firandet tagit greppet om oss. Se bara allt skräp som säljs och som ska föreställa prydnader! Anskrämliga plastpumpor med grinande munnar, benrangeldräkter, dödskallemönster, spindlar med tillhörande väv för bytet att fastna i ...
Det här firandet i svart och orange har vi importerat från USA, som så mycket annat. Till och med på banken i Miami satt det den här helgen benrangel i varje kassa, oklart vilka signaler man ville skicka till sina kunder?
I Amerika ser man ofta riktigt stora pumpor skickligt snidade till lyktor som står på en yttertrappa eller i trädgården. När Sonen var sisådär 12-13 år ville han ha en pumpa att skära i. Det fick han. Men när han satt och karvade blev det för skräpigt, så jag skickade ut honom på balkongen där han fick fullborda sitt verk.
| Mina "paprika-pumpor". |
Året därpå stod jag en försommardag och stirrade på en av mina balkonglådor. Där fanns en fin, till synes mycket livskraftig grön växt som jag inte kände igen och som jag definitivt inte planterat. Jag lät den vara. Det gjorde jag rätt i! Så småningom bjöd den där plantan på jättesnygga gula blommor och förklaringen var glasklar: kärnor ur pumpan hade sprätt i väg och slagit rot! Men någon pumpa blev det förstås aldrig, jag fick nöja mig med blommorna.
Naturligtvis ska det nu bli "trick or treat", knöligt översatt till svenska "bus eller godis". Jaha, törs man alltså ta risken att öppna? Men om man rent av glömt att köpa hem lite godis? Hur kommer buset att bli? Hur besviken blir ungen som knackar på en dörr som inte ens öppnas? Minns att ett barn en gång tackade nej till några godisbitar och undrade om hen kunde få pengar i stället ...
Jag ser ännu en rejäl risk som kan drabba hoppfulla barn. Det är nämligen inte alls omöjligt att jag själv hinner äta upp varenda godisbit som jag införskaffat, dagen till ära.
Copyright Klimakteriehäxan
onsdag, oktober 29, 2025
Jo jag tänkte på en sak ...
tisdag, oktober 28, 2025
Norskt i bokform
"Markens gröda" (Markens grøde) av Nobelprisade (1920) Knut Hamsun var den första norska roman jag läste, och jag blev helt fascinerad av Isak och Inger och deras kamp mot alla de svårigheter och utmaningar de möter när de ska skapa sin framtid nånstans i Nordnorge. Hamsuns rykte blev sedermera starkt ifrågasatt eftersom han trodde på nazismen, men skriva kunde han. "Svält" (Sult) blev en annan succébok.
Karin Fossum har skrivit många böcker, men "Älskade Poona" (Elskede Poona) är den jag minns bäst. En kriminalhistoria och en sorglig kärlekshistoria i högst njutbar sammanblandning. Den borde jag banne mig läsa igen! (Norge har förvisso gott om deckarförfattare: Jo Nesbö och Anne Holt har jag läst, exempelvis.)
Inser att jag prompt vill göra plats för ännu en lysande norsk författare: Åsne Seierstad. Tror jag läst det mesta hon skrivit, och hon är verkligen lysande!!! Senast "Afghanerna", brinnande aktuell men också med historisk och kulturell bakgrundsteckning.
![]() |
| Kanske är detta den ultimata muggen för den som vill dricka lite kaffe eller te under läsningen? Du hittar denna på nätet via snabb googling. Priset varierar mellan 100 och 300 kronor. |
måndag, oktober 27, 2025
SÅNT nästan bara JAG MINNS
Att håret böjer sig lite vid öronen måste bero på att mamma med tanke på fotograferingen försökt göra något åt mina alltid lika spikraka strån. Vet att hon sörjde över att den noggrant knutna rosetten plattats till under vintermössan, ingen brydde sig om att rätta till den så därför syns den knappt! Mor min tröstade sig dock lite med att jag hade tre sidensvansar på skallen i stället. Fotot sattes i ram, jag antar att det var ett "måste". Råkar också veta att det bland mina klasskamrater fanns betydligt sötare barn ...
Lite överraskande är det hur som helst även för mig (fast det är mitt eget beslut) att den där ettagluttaren nu blivit omslagsflicka. För det är med utgångspunkt i henne som jag tänkt tillbaka på 50-, 60- och 70-tal och skrivit en liten bok som heter "SÅNT nästan bara JAG MINNS", med underrubriken "Om människor och händelser i Värmskog förr i tiden".
Det är förstås ingen tegelsten – jag som inte vill läsa alltför tjocka böcker skriver naturligtvis inte heller sådana – och jag inser att de läsare jag hoppas blir intresserade utgör en relativt begränsad skara. Men Värmskogs hembygdsförening gillade idén och kommer att sälja boken, vilket jag själv också tänker försöka göra förstås.Mycket av det jag dragit mig till minnes har berättats av min mamma. Min man har kunnat fylla i vissa luckor med sin släktforskning. En och annan detalj har jag studsat på min syster (fast hon har inte haft en aning om vad jag hållit på med).
Vad är det då jag berättar om? Ja man får bekanta sig med mina föräldrar, förstås. Men också med byns förste (?) invandrare. Och med prästen som samlade på sig så många knappar att han kom in i Guinness rekordbok. Tanterna i syjuntan, absolut, och Agda, som förlorade sitt livs kärlek när hon drabbades av tbc.
![]() |
| Om du klickar på bilden blir den större och baksidestexten lättare att läsa. |
Ett kapitel ägnar jag åt romanen (den hittills enda) som utspelar sig i byn, "Klockorna ringer över Värmeln". Den kom på 1950-talet och "alla" skulle läsa den. Riktigt lika stor spridning fick väl aldrig lärarinnan Runa Sundh, men en härlig poet var hon fast berömmelsen i stort sett uteblev!
Om du nu råkar bli så nyfiken att du rent av vill läsa alltihop, så finns boken förstås att köpa – fast bara direkt från mig, du kommer inte att finna den i bokhandeln eller på bibliotek, och upplagan är liten. 100 kr plus porto kostar det i så fall. (Det blir 150 kr, köper färdig påse för 55 kr av Post Nord och rundar av till jämn hundring).
Boksläpp blir det "på riktigt" den 23 november. Var? I Barndomslandet förstås!
Copyright Klimakteriehäxan
D som i Drama
på Netflix är inte bara dramatisk, den börjar på D också så där har vi en dubbelträff! Sög lite på karamellen och började inte titta så snart den tredje säsongen släpptes, men nu tar det nog snart slut för man vill verkligen veta hur det ska gå ... CITAT om klädkod
Det räcker med att ta en promenad i vilken svensk stad som helst för att omedelbart se att nästan ingen svensk, oavsett kön och härkomst, är mogen att klä sig själv. Förr i tiden kunde följderna av det begränsas genom att det fanns uttalade och outtalade klädkoder, som medborgarna följde, eftersom tanken aldrig slog dem att inte göra det. Ingen vuxen man skulle på den tiden ha gått runt i staden iklädd shorts, kvinnor skulle aldrig ha gått ut endast iklädda kroppsnära kalasbyxor på underkroppen och tanken att klä sig i sportkläder sju dagar i veckan, trots att ingen sådan aktivitet var planerad, var lika absurd som att man opåkallat skulle klä sig som sotare, eller bagare. Nu är den sortens klädregler sedan länge bortrensade. Resultatet talar för sig självt.
söndag, oktober 26, 2025
Veckans bild
lördag, oktober 25, 2025
Utan påsar vore livet svårt
Nyckelordet denna gång är påse, och en sak är klar: hur skulle vi klara oss utan påsar? Tänk bara på alla gånger (senast i går i mitt fall) man släpat smutstvätt till tvättstugan i en blå Ikea-påse? Den har fått ett passande namn, "Frakta" heter den! (Jag hyllade den här för tretton år sedan, priset har gått upp från fem till nio kronor sedan dess, sex spänn för en mindre modell). Tror att möbeljätten var först med en kasse i det stora formatet, nu har "alla" andra följt efter, bland dem till och med modehuset Balenciaga som 2017 gjorde en snarlik väska fast i skinn och med blixtlås.
Sedan har vi de olika kassarna i papper och plast som förr var en självklarhet att bara ta i butiken när man skulle bära hem matvarorna eller den nya koftan. Men 2017 kom en ny lag. Plötsligt kostade de extra och visst blev vi väl lite försiktigare, såg till att återanvända dem både en och fyra gånger? Målet var att – och nu citerar jag en text jag skrev på News 55 samma år – "ingen ska använda mer än 40 plastbärkassar om året när vi är framme vid år 2025."
Där är vi ju nu. Användandet har faktiskt gått ner, även om jag inte räknat mina. Den där skatten på plastpåsar togs bort för ett år sedan. Idag är jag av den uppfattningen att folk faktiskt väldigt ofta har med sig egen kasse hemifrån när det är dags att gå till butiken. Ofta en sån där liten sak i tunn nylon som när den är tom kan vikas ihop och nästan inte ta nån plats alls i fickan eller handväskan. Eller en snygg i kraftigt tyg, kanske en souvenir från någonstans?
Hos mig finns en annan påse som jag blev förälskad i vid första ögonkastet. Den ser ut som nästan vilken brun papperspåse som helst, är gjord i porslin och kommer från tyska Rosenthal. Jag kunde inte köpa den just när jag upptäckte den, minns inte av vilken anledning. Däremot stod den rakt framför mig i en taxfree-shop på Barbados långt senare. Naturligtvis slog jag till. Och varje gång jag tänker på hur konstigt det är att jag köpte den där jag köpte den fnissar jag lite för mig själv ... det är ungefär fyrtio år sedan! Tapio Wirkkala har designat den och när jag googlar ser jag att min vas verkar ha blivit riktigt värdefull under åren den stått hos mig!
![]() |
| 25/10: Pastans dag |
Jag började med att sätta strålkastaren på diskborsten, fortsatte visa min uppskattning av tepåsen och därpå lyfte jag fram kylskåpsmagneten, följd av klädhängaren och så kom turen till ljusstaken innan vi hamnade på Saintpaulian, den rara lilla krukväxten. Sedan handlade det om min kära solfjäder och senast hamnade jag hos blomvasen.
![]() |
| En stöttande påse för oss som försöker undvika att handla på nätet. |
![]() |
| Ramlade över dessa roliga kassar på nätet! De kostar under 200 kr och kommer från https://www.missyusabags.com/. Hade jag inte så gott om väskor redan så ... |
Veckans mening
Det är Skriv-Robert som på lördagar efterlyser en mening man nyss läst och som fångade uppmärksamheten lite extra (om än aldrig så lite ...) Och nu får ni alltså veta var jag kan tänkas läsa lite poesi ... på golvet i Stockholms t-bana!
Copyright Klimakteriehäxan
fredag, oktober 24, 2025
På väg?
- Vilken var den senaste platsen utanför din stad du reste till? Det jag kallar Barndomslandet.
- Vart kommer du att åka härnäst? Barndomslandet.
- Vad behöver du en paus från? Vardagen.
- Om någon frågade vart du är på väg – vad skulle du svara utan att tänka? Framåt!
- Hur flyr du vardagen? Med allehanda huvudbry, tv och böcker.
torsdag, oktober 23, 2025
3 x August för mig
Ännu en av årets möjliga pristagare kan kamma hem äran och berömmelsen för andra gången, och då handlar det om ytterligare en bok jag verkligen vill läsa, fast nu i fackklassen. Tänker på Bea Uusmas "Vitön", en uppföljare till hennes fantastiska "Expeditionen – en kärlekshistoria". Uusma har helt snöat in på ingenjör Andrée och hans ödesdigra ballongfärd och wow! som hon skriver om detta sorgliga äventyr, vars gåtor hon försöker lösa!
onsdag, oktober 22, 2025
Dagens ord 169
HOTELLFRUKOST
-Visst är det ett härligt ord! Det doftar nybakat, alla möjliga läckra pålägg, yoghurt med och utan smaktillsatser, marmelader, ost av olika typ, färsk frukt, kanske rent av en liten frasig croissant? Krispigt stekt bacon och äggröra! Tomater, paprika, gurka! Och för den hängivne ett varmt våffeljärn, bara att pytsa i lite smet och vänta tills våfflan är vackert guldbrun! Den mer hälsomedvetne kanske söker upp havregrynsgröten, den finns där också. Allt detta ljuvliga har sedan lång tid tillbaka ingått i rumspriset när man bott på hotell i Sverige och Norden. Men nu har Scandic, den största hotellkedjan i Sverige, Norge, Danmark och Finland, bestämt att det är slut med det. I framtiden får gästen betala extra för frukosten. Den nya regeln träder i kraft i juli. Naturligtvis inget att bråka om, ett glasklart lyxproblem, men jag skulle ljuga om jag sa att jag inte uppskattat den där förmånen, som blivit en liten guldkant på resan. Fast folk som reser i jobbet får kanske krångligare med reseräkningen? Scandic räknar med mindre matsvinn och färre snyltgäster i alla fall. Återstår att se om/när övriga hotellkedjor följer efter.
tisdag, oktober 21, 2025
Nummerbyrån
32
procent av alla svenskar, alltså nästan var tredje, lyssnar på poddar minst en gång i veckan, kvinnor oftare än män. Nästan tjugo år har gått sedan den första podcasten hördes i vårt land. Sedan dess har floran växt, men det är oklart hur många det faktiskt finns – en del produceras professionellt och med effektiv marknadsföring, andra görs mer amatörmässigt. För egen del kan jag inte ens räknas in i de 50 procent som lyssnar minst en gång i månaden. Är helt enkelt ingen poddmänniska, har på något vis aldrig känt behovet. Kanske missar jag mycket?
Blåryggar
måndag, oktober 20, 2025
När det är dags för kalas
Det är väl aldrig lika viktigt med kalas som när man är barn? Alltså lyfter jag fram "Kalas, Alfons Åberg!", en av Gunilla Bergströms många fina historier om grabben som blivit så otroligt många barns kompis. Och till kalas hör ballonger, presenter, tårta, kanske serpentiner också? Traditioner som man faktiskt kan hålla på rätt långt upp i åldrarna, och få uppskattning för det!
Ernest Hemingway fick efter sin död en memoar utgiven: "En fest för livet" (A Movable Feast). Den utspelar sig på 1920-talet i Paris och ja, Ernest och hans polare visste verkligen hur man festade, var de än befann sig. Det har man förstått även av hans tidigare böcker, som exempelvis "Och solen har sin gång" (The Sun Also Rises), även den baserad på saker som verkligen hänt författaren.
"Den store Gatsby" (The Great Gatsby) av F. Scott Fitzgerald utspelar sig också på det där 1920-talet som kanske gav utrymme åt ovanligt många storslagna fester? Gatsby bjöd generöst i sitt grandiosa hem där ingenting saknades. Blev också en häftig film där inte minst kläderna fastnade i minnet. Leonardo Di Caprio spelade den (oftast) vitklädde rikemannen som för det mesta hade ett champagneglas och en cigarr i handen.
Filmen "Brakfesten" som vid det här laget är femtio år gammal lät biobesökarna delta i ett hejdlöst frossande som var tänkt att mynna ut i ett kollektivt självmord. Ingen fest man känner längtan efter att delta i, trots att Marcello Mastroianni finns bland gästerna ... Den kallas för "svart dramakomedi" så nån feelgood blir det inte! Fast jag minns den som sevärd.
Snacka om bredd ... från Alfons Åberg till brakfest och Gatsbys flärd och överflöd ... bara att välja!
Copyright Klimakteriehäxan
söndag, oktober 19, 2025
Veckans bild är en vårblomma
lördag, oktober 18, 2025
Veckans mening – om män
Män tycker om att förklara saker för en – inte att få saker förklarade.
fredag, oktober 17, 2025
Fredagsfrågor om fredagar
- Är du mer ”nu börjar helgen”-pepp eller ”lugn och stilla” på fredagar? Hamnar i facket för lugnt och stilla.
- Är du team pizza, tacos eller något helt annat? Fredagsräkor är ofta förekommande hos oss.
- Vad är det första du gör när du kommer hem efter en lång fredag? Gastar "heeej jag är hemma nu" så att Maken hör.
- Hur ser en typisk fredag i ditt liv ut just nu? Sover tills jag vaknar, kollar nyheter snabbt på mobilen, löser Ordjakten i Svenska Dagbladet. Sedan frukost, till den en sudoku i Dagens Nyheter och sedan har båda tidningarna ganska bra och utmanande stora korsord som jag åtminstone börjar på ... till räkorna avslutningsvis ett glas vitt vin. I bästa fall har jag tagit en promenad också. Innan jag hamnar mellan lakan brukar det bli lite tv.
- Blir denna fredag tidig eller sen? Den blev rätt sen. Spännande pingis på tv. Sverige slogs ut ur Europamästerskapet för lag. Tyvärr.
CITAT om valmanskåren
Det är ett intressant faktum att Svenska Kennelklubben, med sina 300 000 medlemmar, har 50 000 fler betalande intressenter än samtliga riksdagspartier tillsammans. Kennelklubben är till och med tio gånger folkligare än Sverigedemokraterna, att döma av medlemsantalet.
Därför är det frestande att leka med tanken att riksdagen skulle bli mer representativ för valmanskåren om Kennelklubben utsåg samtliga ledamöter.
-Johan Hakelius, politisk chefredaktör för tidningen Fokus, funderar kring svensk inrikespolitik i sin "dagbok".
torsdag, oktober 16, 2025
Dagsnotering
Copyright Klimakteriehäxan
onsdag, oktober 15, 2025
CITAT om hår
Den ouppnåeliga drömmen om ett långt svallande hår har jag ännu inte riktigt gett upp. /.../ Långt hår som varit synonymt med fertilitet och ungdom är numera hett åtråvärt och välkommet även bland äldre kvinnor.
-Jessica Ritzén uppmärksammar i Dagens Nyheter en trend som jag också tänkt på, senast när jag blev klippt av min frisör faktiskt. Både han och jag är konfunderade över hur många äldre damer som i dessa dagar har långt hår, oavsett kvalitet och grad av omvårdnad. Snyggt? Det avgör man ju själv, trivs man så är det bra. Fast för egen del tvingades jag för väldigt många år sedan inse, att det där vackra blonda hårsvallet (minns ni Farrah Fawcett?) aldrig skulle kunna skådas på min skalle. Fel sorts hår. Tyvärr.






.jpg)



















.jpg)










