Hittar inte det jag söker, men hittar i stället ett par andra örhängen, långt mer originella och exklusiva! Minns att jag fått dem i present, det kan vara trettio år sedan. De är handgjorda och för varje öra finns en naken kvinna med mogna former, omgärdad av prunkande grönska. I mina ögon en livsbejakande, positiv bild. Upphovspersonen är en kvinna, men vad kan hon ha hetat? Fina små konstverk är det, nu på plats i mina örsnibbar dagen till ära!
Eftersom det också är lördag är det läge att lyfta fram Veckans mening. Det är Skriv-Robert som vill göra veckändan meningsfull genom att vi delar med oss av något vi nyligen läst, något som fått oss att hejda oss om än aldrig så lite i bokbläddrandet.Klimakteriehäxan – finns hon? Ja! Om du inte redan är en, så blir du sannolikt en, tro mig. Och kanske känner du igen dig i mig, i alla fall lite!? Min blogg är till främst för mig själv och min skriv- och fotoklåda, det är bara att erkänna. Men du är väldigt välkommen hit! Kom, kom igen, kommentera gärna!
lördag, mars 08, 2025
Med kvinnodagen i örat och Veckans mening
Det är internationella kvinnodagen i dag. Jag letar efter örhängena som passar, det där kvinnomärket som jag har någonstans, gjort i silver, märket som ironiska människor kallar "typiskt kvinnligt" för att de säger sig se en spegel med ett handtag på ... i själva verket är det en symbol för den romerska gudinnan Venus, den som grekerna kallade Afrodite.
Den här gången hamnar jag i Lisa Ridzéns "Tranorna flyger söderut", korad till årets bok 2024. Vet inte om det var rätt val, men ser att den – trots att den känns väldigt "svensk" – översatts till trettio språk! Det är en sorglig bok (jag har ett akut behov av något uppiggande i läsväg nu!).
Bo, huvudpersonen, sörjer att hustrun blivit dement och flyttat till ett särskilt boende. Han sörjer sitt eget fysiska förfall, med blöjor och kraftlöshet. Han sörjer den dåliga relationen till sonen, han sörjer att han så sällan kan träffa sin ende vän. Och allra mest sörjer han att man vill ta ifrån honom Sixten, jämthunden som alltid finns vid hans sida. Det där med vikten av ett älskat husdjur kan ingen ta lätt på! Kärleken mellan Bo och hans hund, en stark och varm känsla, går nästan att ta på:
Jag borrar in min fria hand där pälsen är som tjockast, uppe vid nacken, och han grymtar så där som han alltid gör när han trivs.
Copyright Klimakteriehäxan
Kvinnors möjlighet till utbildning har försämrats betydligt i flera länder, även i västvärlden har kvinnors situation försämrats avsevärt.
SvaraRaderaAck ja. Afghanistan är bara ett exempel i raden. Sorgligt.
RaderaLäckra örhängen =) Boken låter riktig tuff. Hoppas du hittar något kul att läsa nu. Kram från ett soligt Skogsliden
SvaraRaderaSol även i huvudstaden - första fikat utomhus i dag!
RaderaJag letar efter en "snäll" bok ... men den får ju inte vara mesig heller ...
Jag föredrar absolut ditt örhänge i silver. Efwa Attling har kommit ut med en hel ny samling av smycken just inför Kvinnodagen. Mycket lik ditt silversmycke.
SvaraRaderaVad gäller boken så blir jag bara deprimerad av den genren, så därför väljer jag bara deckare;-)
Såg Attlings kollektion, såg nån annan också (GuldFynd?) med 8mars-smycken, men jag klarar mig rätt bra utan trots allt. Fast nakna damen tycker jag är härlig!
RaderaDet lät verkligen som en sorglig bok. Jag förstår att Bo behöver sin hund.
SvaraRaderaJa den kärleken är större än det mesta!
Radera