Styvmorsviolen, omgiven av höstlöv, har just slagit ut i Barndomslandet. Föga anar väl den lilla sötnosen att minusgraderna står på kö runt husknuten. Och vi behövde inte vänta länge: strax sjönk kvicksilvret under nollan! Tur ändå att violer tål en liten köldknäpp. Den här tänker inte ge upp i första taget!
När sen solen gått upp och slukat frostspåren (de syns bättre om du klickar upp bilden i storlek) blir hösten i alla fall en fest för ögat, det tycker jag min tredje bild är bevis för. 
Om man klickar sig över 
till Åkes blogg hittar man garanterat mängder med fina bilder som kvalat in som Veckans foto hos en rad andra bloggare!
 Copyright Klimakteriehäxan
 
 
Nämmen oj vilka bilder! Blommor, solen kontra hösten du visar upp så vackert! Kan inte välja vem jag säter som favorit så jag garderar alla :) Alla tre har sin skönhet ❤️ Trevligt att du bidrar med dessa bilder och jag bugar stort för länken!
SvaraRaderaRoligt att ha några bilder att ta till när det är söndag! Och dags för Veckans foto hos dig!
RaderaSå söta styvmorsviolerna är. Även här blommar de och det är tåliga blommor så en frostknäpp är ingen fara. En väldigt vacker avslutande bild också.
SvaraRaderaÖnskar en fin söndag!
Men lite sorgligt är det väl ändå att naturen håller på att gå vilse ...
RaderaMitten bilden är ju magi =)
SvaraRaderaTvära kast i väderleken, idag är det behagliga +6 igen. Njut av söndags solen!
Solen är ju faktiskt fortfarande varm! Och himlen ofta tämligen blå, så då får man inte klaga på några frostnätter!
RaderaPenséer klarar minus 7 grader.
SvaraRaderaJa de är tåliga - deras vilda små släktingar också.
RaderaVid det här laget påstår ju många att "tiden är ur led". Gissar att även dina styvmorsvioler skulle tycka det, om de hade en hjärna;-)
SvaraRaderaVilken ball effekt när jag klickade på bilden med de frostbitna löven. En av dina bästa bilder ever:-)
Frost är vackert, både på långt och nära håll!
RaderaStyvmorsviolerna klarade i a f två frostnätter.
Frostrosor har jag ännu inte skådat här trots att vi haft nollgradigt på morgnarna. Gillar den höga sköna luften, problemet är hur man ska klä sig, inte för varmt och inte så man fryser. suck. Ha en skön höstvecka
SvaraRaderaKlart svårt med lagom mycket kläder! Ser folk i full vintermundering på stan - och så kommer det nån i shorts och t-tröja strax bredvid ...
RaderaSå trevligt med en styvmorsviol den här tiden på året. Hoppas att du får glädje av den länge!
SvaraRaderaHa en fin kväll! /Ingrid
Jag är glad att ha "mött" den så här i oktober, även om den kanske inte blir så långlivad.
Radera