En av de bästa filmer jag någonsin sett finns nu att streama på SVT Play: "Three Billboards Outside Ebbing Missouri". Ett drama om en mor och hennes våldtagna och mördade dotter, om utsatthet, om polis som inte räcker till ... om personligt mod ... om relationer ... Storyn är inspirerad av verkliga händelser.
![]() |
| Inser att det kan vara svårt att se texten på skyltarna. Där står från höger till vänster "Våldtogs medan hon dog", "Ännu ingen gripen?" och "Varför [polischefens namn]?" |
Copyright Klimakteriehäxan


Åh, den filmen har jag också sett, och minns att jag tyckte den var väldigt bra! Fick den så många Oscars, wow! Ja, den vill jag gärna se igen, får kolla in svtplay! Tack för tipset!
SvaraRaderaInfo: Kollade upp Oscars nomineringarna, och de var många, men den vann "bara" 2 Oscars, bästa skådespelerska -såklart , för hon var ju outstanding: Frances McDormand! Den andra Oscarn gick till bästa manliga biroll, han minns jag inte, men som sagt, den filmen vill jag se igen!
Tack för korr - sju nomineringar var det, och den fick två! Jag tycker den var värd fler ...
Raderavi har nog sett den, ikväll såg vi Coda, om en döv fiskarfamilj med musikalisk dotter:
SvaraRaderahttps://www.svtplay.se/video/jQ72V19/coda
Den har jag inte sett.
RaderaDet verkar vara en film helt i min smak. Tusen tack för tipset:-)
SvaraRaderaTror inte du ska bli besviken!
RaderaSåg den för några år sen... mycket bra å sevärd!
SvaraRaderaSåg att du fick tips att se "Coda", föreslår att du istället ser det franska originalet "Familjen Bellier", det är en av de bästa filmer jag sett!
Ha en fortsatt fin söndag <3
P.S. Va?! Sover Dolly "Patton" på rygg?!?
Jag har förstås aldrig delat sovrum med Dolly så jag kan ju inte vara alldeles säker på det där ...
RaderaTack för filmtips!