lördag, juni 13, 2026

CITAT om krukväxter

De kan påverka nästan alla våra sinnen. Man kan titta på dem, dofta på dem och känna på dem. Och en del av dem kan vi ju också äta. /.../  Att ta hand om växter och se dem växa och frodas kan kännas meningsfullt och ha ett självbelönande värde för individen, visar forskning.

-Detta har jag förstås vetat i decennier, men nu finns det alltså vetenskapligt belagt också. I dag redovisat i Dagens Nyheters lördagsbilaga.

"Å vilken fin blomma" sa en tjej som kom på besök i dag. När jag var barn hade min
 farmor en släkting till den här i kruka, fast hennes var klarröd, inte blekrosa som min.
Hon kallade den för "Kristi Törnekrona" och jag tror aldrig jag stött på den igen på den
 evighet som  gått sedan dess. Men med denna krukväxts hjälp hoppar jag nu på tåget,
det som Åke  vinkar av varje lördag. I dag var temat blommor men jag lyckades glömma
 det ... Faktum är att denna min fina krukväxt verkar heta "Kristi Törnekrona" än i dag.
Den har taggar på stammen, det är väl förklaringen till namnet.
Copyright Klimakteriehäxan

10 kommentarer:

  1. Jo men det låter ju vettigt.
    Att pyssla med något levande som klarar sig hyfsat om man glömmer 😅 Doften av till exempel lavendel är ju magisk.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Har lavendel på balkongen! Ja, jag skriver under på att den där tesen om krukväxters positiva effekt på människan är korrekt.

      Radera
  2. Visst är det så! Senast i dag blev jag nästan rörd till tårar när jag upptäckte att några av mina försummade krukväxter har börjat knoppas.
    Tacksamma vänner!
    Margaretha

    SvaraRadera
    Svar
    1. Visst blir man både glad och tacksam varje gång! Mina orkidéer exempelvis, blommar om gång på gång, klagar aldrig.

      Radera
  3. Har aldrig sett en sådan blomma förut, eller det kanske har jag gjort här hos dig;-)
    Den är väldigt vacker:-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har aldrig förr ägt en Kristi törnekrona, så har du sett den är det nån annanstans! Men visst är den fin!

      Radera
  4. Fin färg. Kristi Törnekrona har jag nog "alltid" haft, kanske present. Att man mår bra av växter är sant. På sjukhus där det finns träd utanför fönster tillfrisknar patienser snabbare. Det finns rekreationsträdgårdar för utbrända. Människor som har trädgård lever längre och är friskare.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Att växtlighet är nyttigt för människan, det känner man ju!

      Radera
  5. LillaSyster6:53 fm

    Fin! Jag har bara sett den röda varianten.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Den här rosa var ny för mig också. Hoppas den står ett tag!

      Radera