måndag, juni 15, 2026

Ull värd sitt pris?

För tionde gången har Sveriges bästa egenutgivna bok utsetts och därmed tilldelats Selmapriset för 2026. Alla titlar utgivna under 2025 på eget förlag eller via egenutgivningstjänster kunde delta, och juryn har haft 199 böcker att välja bland – allt fler skribenter väljer att publicera sina alster vid sidan av de stora förlagen, konkurrensen för att bli utgiven är stenhård.

Vinnarboken heter "Mer ull åt folket – en bok om svensk ull" och är skapad av Pia Mattzon, som skriver, och Anna Sigge, som fotograferar.
Duon har under flera års tid intervjuat 54 personer runt om i landet, folk som brinner för svensk ull. 

Författarna får förutom äran och ett diplom 15 000 kronor. I prismotiveringen står att boken  "lyfter den viktiga roll som ullen spelar för hållbarhet, beredskap och en levande landsbygd".

Bakom priset står Bookea, tidigare Vulkan, ett företag som erbjuder hjälp (mot ersättning förstås) till utgivning både i tryck och av ljudböcker.

Man måste nog ändå vara väldigt intresserad av ull och får för att köpa boken. Den kostar 633 kronor (hos Bokus). Ja, ull av god kvalitet är dyr! Men grattis till priset hur som helst!

Copyright Klimakteriehäxan 

6 kommentarer:

  1. Jag har varit med om att föda upp får, som då lammade. Så gulliga. Sen skickades lammen till slakt och vi beställde beredda fårskinn, så härliga.
    Visst är det dyrt.
    Och jag har stickat många yllestrumpor i mina dar. Men fårtiden är för längesen förbi.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Visst är får jättebra djur, goda att äta, ullen är ett fantastiskt material. Det kan väl aldrig bli riktigt omodernt med ylle? Tror Sverige borde ha fler fårbönder, men du har ju uppenbarligen redan dragit ditt strå till stacken!

      Radera
  2. Värd sin vikt i ull 🤔💭❓det var en dyr bok… det sorgliga med dyra böcker är att ingen har råd att köpa dem i fall det nu inte är ett specialintresse.
    /åsa

    SvaraRadera
    Svar
    1. Antar att den här boken bara riktar sig till de mest intresserade. De 54 intervjupersonerna måste väl köpa i alla fall? Om de inte får ett gratis ex,förstås ...

      Radera
  3. Roligt att vår inhemska ull uppmärksammas — men det finns så många fördomar om ull, att det kommer att ta tid att lansera ullvaror. Att det blir dyrt gör ju inte saken bättre, liksom det nog inte är så många som anser sig ha råd att köpa boken.
    Margaretha

    SvaraRadera
    Svar
    1. Nä nån storsäljare lär detta inte bli, priset till trots. Visst är det dyrt att trycka böcker, men måste man inte fundera lite över priset ut till eventuella kunder ändå?

      Radera