torsdag, maj 29, 2025

Nu kom den!

Ja, i dag hände det! Sommaren kom! Och den kom så lämpligt, på en "röd" dag när många är lediga. Det märktes: solbadarna bredde ut sig i brassestolar och på madrasser, picknickkorgarna packades upp, det var kö till glasskiosken, folk samlades på stranden, hoppade till och med i sjön, fast det var väl mest de yngsta som var så djärva. Vi som flanerade längs Årstaviken, där strandlivet florerar, blev lite svettiga rent av.

Vi bara hälsar sommaren välkommen, tackar och tar emot, njuter för fulla muggar. Måtte den stanna hos oss ett tag!

Copyright Klimakteriehäxan

4 kommentarer:

  1. LillaSyster4:03 em

    Samma sköna väder här. Hoppas att det håller i sig från nu och till oktober! (Önska och Hoppas kan man ju alltid) Ha en skön eftermiddag

    SvaraRadera
    Svar
    1. Klimakteriehäxan5:19 em

      Instämmer helt och fullt! Önskar dig en fin sommarhelg!

      Radera
  2. Å då passade jag på att tvätta fönster istället för att gå ut, suck! Nåja, strax får jag cykla till jobbet!
    Ha en fin kväll!

    SvaraRadera
  3. Precis så!!! 20,4 grader hos mig i skuggan. Varmaste dagen i år. Nästan som jag fick sommarvibbar där ett tag. Enligt väder appen återgår allt till "det normala" igen imorgon, för att bli sommar igen på lördag och söndag. Skönt med en långhelg med tre soliga dagar (av fyra):-)

    SvaraRadera