onsdag, juni 17, 2026

Dags för D+

Trevligheter är väldigt bra att samla på sig, de kommer till pass hela tiden och man tröttnar ju aldrig! Där har ni startpunkten för mitt positiva alfabet. I ABC+ får varje bokstav tre bra saker belysta, onsdag efter onsdag. Som exempelvis dessa när vi kommit till D+:

Dagg 
Tänk så vackert på morgonen när de första solstrålarna får det att blänka som silver på marken! Eller som diamanter rent av, också en trevlighet på D ... men daggen är gratis, vilket måste betraktas som en konkurrensfördel gentemot den andra sortens glitter.

Danskt 
Tänk vad de kan, våra grannar i söder! Inte bara smørrebrød minsann, nej en massa olika sorters design, möbler, romaner, kläder, tv-serier m m ger de oss (ok vi får betala för det men ändå). Trevlig huvudstad har de också.

Dans
Tänk så roligt det var förr i världen när man dansade varenda helg och ibland i veckorna också! Jättebra  motion, faktiskt. Idag kan jag med nöje se andra dansa, gärna en eldig tango eller en klassisk balett. Men försök inte bjuda upp mig, det blir nobben. Kakelugnar dansar inte, lika lite som andra stora tunga stela saker.

Hänger du på med dina egna plustecken? Kul i så fall, men glöm inte lägga in länk här nedan till ditt eget blogginlägg! Du har förstås hela veckan på dig, ingen hets! Och man kan hoppa på fast man inte gjorde det från början, det finns många bokstäver kvar. Vi får aldrig ihop för många plusbitar, den saken är klar.

När det gällde trevligheter för C+ dök bidrag upp från Ingrid, Margaretha, Jenny, LillaSyster, Susanne, BP, Mrs Calloway, Livshäxan, Debutsky, Åsa och Susjos. Om du klickar på ❤️ i raden för etiketter kommer du till de bokstäver vi redan klarat av, och då hittar du också många mysiga saker du kanske glömt att uppskatta!

Copyright Klimakteriehäxan

8 kommentarer:

  1. Vi har i alla fall dansen gemensam!
    https://ingrids.home.blog/2026/06/17/dags-for-d/
    Ha en fin onsdag och en bra fortsättning på midsommarveckan!
    /Ingrid

    SvaraRadera
    Svar
    1. Nu var du snabb!!! Och tre bra D-bitar har du - även om vi kanske dansat färdigt både du och jag.

      Radera
  2. Nu finns mina D:n på plats:
    https://bastmattan.blogspot.com/?m=1
    Margaretha

    SvaraRadera
    Svar
    1. Väldigt positiv trio hos dig, förstås. Det kan vi slå fast med Dunder (och lite brak men det är ju på B).

      Radera
  3. Nu var jag snabb på bollen, men det blev ett trevligt inslag i min Dag Denna D-bloggutmaning!

    Ja, åter igen har vi gemensamna beröringspunkter: Jag uppskattar att titta på dans och det i stort sett i alla former. Och jag tycker även att sommar-Dagg kan vara så vackert...(Kom nu att tänka på de gamla orden "Driver Dagg faller regn"...)
    Här är mitt bidrag till dagens bloggutmaning:
    https://nittonhundrasextiofyra.blogg.se/2026/june/bloggutmaningen-ord-och-begrepp-abc-nu-dags-for-d.html

    SvaraRadera
    Svar
    1. Den dagen, de D+grejerna ... så bra! Kul att du är med, hoppas du fortsätter!

      Radera
  4. https://mittskogsliden.blogspot.com/?m=1

    På en punkt hade vi tänkt lika idag =)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det är lätt hänt! Skönt att det finns så många trevligheter omkring oss hur som helst!

      Radera