Det har hänt förr. Nu har det hänt igen. Jag har gett mig av hemifrån utan att tänka på att det faktiskt är november, en månad som av gammal vana inte bara är tämligen grå utan också kan vara kall, med snåla vindilar som snurrar runt oss som vågat sig ut.
Visst borde jag veta bättre, men det verkar inte som om jag lär mig av de gamla misstagen. Mer än en gång inser jag att jag hade behövt vantar eller handskar, men händerna kan man ofta klämma ner i en jackficka och rädda situationen.
Värre är det när hela överkroppen tror att den hamnat i ett kylskåp. Fast det finns bot! Jag köper en sjal! Jo tack, jag har rätt många men eftersom de ligger kvar i hyllan därhemma har jag ingen glädje av dem i just detta iskalla ögonblick.
Vilken tur då att man kan hitta helt underbara halsdukar, rejält stora, gudomligt mjuka och ulliga och till ett synnerligen överkomligt pris! När jag senast befann mig i den här knipan klev jag in i en Glitter-butik och se bara vilken vacker sak jag ett ögonblick senare kunde svepa in mig i! Som att gå in i ett ljummet moln, i underbara färger! Från tidigare liknande tillfällen har jag en sjal som går i blått och en som går i grönt ... så det handlar om en sorts repris! Därmed också dagens absolut färska bidrag till LillaSysters kampanj för en Färgsprakande NOVEMBER!
Copyright Klimakteriehäxan


Tack för länken och det fina spraket- den ser verkligen gosiga ut. Ha en bra eftermiddag!
SvaraRaderaSjalen är jättemysig. Kostade bara 200 kr!
RaderaHahaha! Ja, det problemet var ju tämligen lättlöst måste jag säga;-) Jag äger inga schalar längre, jag brukade tappa dom. Sedan dess ser jag till att alltid ta på mig dunjackan när det är kallare än fem plusgrader. Den råkar ha extremt hög krage och stor huva. Så det enda som syns av mittansikte då är näsan och ögonen;-)
SvaraRaderaJag har (förstås) också dunjacka men när den hänger kvar hemma kan problemet/behovet uppstå ...
RaderaVilken tjusig schal! Färgsprak så det räcker!
SvaraRaderaJag borde köpa mej en liknande, den ser varm ut också. Hu vad jag fryser efter 2 veckor på Gran Canaria!
Det blir en dramatisk skillnad i temperaturen ... men skönt att du fick två veckor, jag fick nöja mig med en.
Raderajag borde visa min irländska halsduk
SvaraRaderaJa varför gör du inte det?
Raderahar visat:
Raderahttps://hannelesbibliotek.blogspot.com/2018/04/favoritplagg-helgfraga.html