- Vad vill du helst ha i ditt påskägg? Choklad, om det handlar om godis.
- Kör du påskpynt hemma? Ja men måttligt. Mer förr när barnen var små och hemma. Men påskliljor är ett måste.
- Vad förknippar du mest med påsken? Att det "ska vara" vår!
- Har du vuxit upp med någon påsktradition? Är så gammal att det faktiskt fanns vissa restriktioner; man fick inte ha för roligt på långfredagen ... Men den regeln försvann. Trevligare var det att vi alltid "gick påskkäring", klädde ut oss och vandrade runt till kompisar med påskbrev och godis.
- Vad gör du helst under påskhelgen? Umgås med familjen, äter gott, läser. Tyvärr regnar det, promenad lockar inte. Vore bra annars.
fredag, april 03, 2026
På den långa fredagen
Då är den här, årets långfredag. Den är grå och trist. vilket kan anses lämpligt om man fortfarande är av uppfattningen att den ska upplevas som årets längsta och tråkigaste dag. Vi kan hur som helst liva upp den genom att svara på Elisa Matildas fredagsfrågor!
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)



Påsken är så kort, så det blir inte av att plocka fram så mycket pynt och speciellt inte när man inte har några barn att pynta tillsammans med.
SvaraRaderaHa en Glad Påsk!
Ingrid
Nä säsongen är verkligen kort, känns lite onödigt att lägga ner en massa tid på pynt man knappt hinner titta på.
RaderaMörk choklad, Fazer gott. Nu är det lite påskpynt i vår lilla bergsträdgård. Eftersom jag ibland fyllt år under påsk har vi ibland haft mycket påskpyntat, inklusive påskgardiner, men nu har barnbarnens scoutloppis fått det mesta av pyntet. Det har varit minus och snö vissa påsk, olika varje år. I Finland hade vi inte påskkäringar.
SvaraRaderaHemma hos oss när vi fick barn var äggjakt populärt, upp till tonåren.
Solen skiner på Hisingen
Å du har sol, grattis! I huvudstaden är det helgrått och regnigt.
RaderaFinns mycket gott godis, svårt att låta bli tyvärr.
Om jag minns rätt fyller du inte år riktigt än???
Yngsta barnbarnet fyller dagen före mig så jag får alltid tårta där 😍
Raderalångfredagen skulle vara tyst och stillsam hemma också. Pappa och jag sjöng nog i kyrkokören. men eftersom jag redan då gillade läsning var det inte så besvärligt. äggletande på påskafton hägrade. här är kyligt men uppehåll så jag ska försöka komma ut på en promenad. fin helg önskar jag dig!
SvaraRaderaUppehåll här nu, men det är verkligen svinkallt.....så jag väntar en stund till med att gå ut. Har ju bakat en kaka här på fm, men när den är sval nog för frostingen så ska jag skära av en bit och knalla ner 2km och lämna över biten. Fredagen är ju lång så jag hinner =)
SvaraRaderaVi gick påskkärring på Skärtorsdagen tror jag. Och som du säger tror jag långfredagen var tråkig, men inget jag minns speciellt bra.
SvaraRaderaGod mat, gott sällskap och en promenad låter som en bra påsk! 🐣 Och så lite vila och en bra bok med en godisskål i närheten. Då är jag nöjd!
Det har helt klart livat upp min dag att sitta en stund vid datorn och läsa bloggar :-)
SvaraRaderaDet finns fortfarande tid för promenad utomhus eller städning inomhus...Glad Påsk 🐣
Så trist att vädret ofta är det sämsta när det är långhelger. Jag hann ut mellan skurarna, 6000 steg får jag vara nöjd med. Förmodligen blir det innesittardagar nu då regnet kommer. Inga lekar under påskhelgen i barndomen, bara eländes elände på teve. Tack o lov har det ändrat sig. Glad Påsk
SvaraRadera