söndag, september 13, 2026

Veckans foto: Symboliskt (o)väder?

Denna vecka har bjudit på stor väderdramatik i huvudstaden, där jag befinner mig. När himlen ser ut som den gör på den här bilden (mitt bidrag till Veckans foto hos Åke) vet man att det är lugnast att bege sig inomhus. Strax vräkte regnet ner, för att ytterligare ett par timmar senare ta slut och lämna över till sol och blå himmel igen! Faktum är att jag kunde ta mig ett härligt dopp i sjön på fredagen, förmodligen säsongens sista men säker är jag inte.

Med tanke på dagen, den när vi ska lägga grunden för hur Sverige ska styras de närmaste fyra åren, kan bilden på himlen med de stora mörka molnen symbolisera det politiska läget. Hur hotet ser ut och varifrån det kommer, det har vi förstås olika åsikter om i väljarkåren, men nog ser det ut att bli en kamp ända in mot målsnöret. 

Vi får hoppas att himlen ljusnar, att solen fortsätter lysa och vi får väl acceptera resultatet vilket det än blir, nöjda med att åtminstone ha utnyttjat vår rösträtt. Det lär bli en spännande valvaka.

För den som avgår med segern är det sedan bara att rätta sig efter Sveriges grundlag. I regeringsformens första kapitel, paragraf 2 står det vad som gäller: Den offentliga makten ska utövas med respekt för alla människors lika värde och för den enskilda människans frihet och värdighet. 

UPPDATERING: Kö till vallokalen! Tror aldrig jag har varit med om det förut, i alla fall inte
 så här lång.
Copyright Klimakteriehäxan

2 kommentarer:

  1. Ja vi kan bara utnyttja vår rösträtt och sedan får vi acceptera vad resultatet blir för så fungerar det i en demokrati. Den paragrafen är väldigt viktig men jag tycker att ett par partier har slirat på den under valrörelsen. Det inger inte förtroende.

    SvaraRadera
  2. LillaSyster3:39 em

    Så där dramatisk har himlen sett ut flera gånger men regnet har trillat ner någon annanstans än här. Men just nu när jag tänkte ta en promenad så kom det ett fint regn - ett sådant man blir väldig blöt utav- så jag stannar väl inne en stund till. Många som röstar på valdagen, själv klarade jag av det där förra helgen.

    SvaraRadera