"Den blomstertid nu kommer" sjunger vi i juni och visst kom den – men den är faktiskt inte slut än! Ta som exempel den fina rosenskäran som blommar rikligt och lockar insekter i mängd.
Eller kolla i mina balkonglådor! I fjol sa jag att jag aldrig mer skulle ha en petunia, eftersom de var fulla i bladlöss och det förtar verkligen en blommas charm.
Men titta! Jag har petunia i full blom! Två blå och en vit! De dök bara upp mellan mina nyköpta pelargoner. Uppenbarligen självsådd från fjolåret – och åtminstone för ögonblicket lusfria, så vitt jag kan se.
Men titta! Jag har petunia i full blom! Två blå och en vit! De dök bara upp mellan mina nyköpta pelargoner. Uppenbarligen självsådd från fjolåret – och åtminstone för ögonblicket lusfria, så vitt jag kan se.
Då blev det lite blommigt som Veckans foto, och en liten länk till Åke där fler bilder vanligtvis finns att beskåda. Som bonus delar jag med mig av en skyltsöndags-skylt som fick mig att reagera ... vad är svaret på frågan? Jo, jag har kollat det nu ... men låter er sväva i ovisshet, så har ni något att fundera på!
Copyright Klimakteriehäxan
.jpg)


.jpg)

Så fint det blommar fortfarande. Rosenskäran är en vacker blomma tycker jag. Senast vi hade petunior fick samtliga löss och det var ingen tilltalande syn så i år blev det inte några.
SvaraRaderaUndrar varför man får bladlöss ibland och ibland inte? Men när petuniorna kom upp alldeles av sig själva och gratis får de vara kvar! Så länge de inte har löss, alltså.
RaderaRosenskära är tacksamt att odla. Ska ta med en bukett av de imorgon till jobbet har jag tänkt. Om nu fiskar blir törstiga så har de ju nära till vatten. Nu ska jag fortsätta njuta av sensommarsolen=)
SvaraRaderaTrevligt med blommor på jobbet, det brukade jag också ha - piggar upp!
RaderaDet är härligt med alla blomster vi har kvar. Jag ser att det är rosenskära som även jag här om dan fotograferade :)
SvaraRaderaOch att humlor och bin och fjärilar fortfarande suger åt sig. Så fint!
Ja, och det där med om fiskar blir törstiga? Det var en bra fråga!
Så kan det bli en söndag i september!
Raderamen de där småpetuniorna får inte löss. har alltid hatat petunior, men de små är fina. har haft i två år nu och de blommar rikligt. har några blommor kvar fortfarande. rosenskära och höstanemoner verkar vara något en skulle behöva
SvaraRaderaFast de petunior jag har nu kommer från den större varianten som uppenbarligen lämnade frön efter sig i fjol ... kan det verkligen hänga på storleken? Fina är de hur som helst.
RaderaBättre nu än på våren.
SvaraRaderaTvinga mig inte att välja - för då väljer jag nog våren ...
RaderaHärligt med blommande växter fria från löss ;-)
SvaraRaderaJa det är ljuvligt att de fortsätter blomma .- mina pelargoner tänker verkligen inte ge upp än på länge!
Radera