Med tanke på dagen, den när vi ska lägga grunden för hur Sverige ska styras de närmaste fyra åren, kan bilden på himlen med de stora mörka molnen symbolisera det politiska läget. Hur hotet ser ut och varifrån det kommer, det har vi förstås olika åsikter om i väljarkåren, men nog ser det ut att bli en kamp ända in mot målsnöret.
Vi får hoppas att himlen ljusnar, att solen fortsätter lysa och vi får väl acceptera resultatet vilket det än blir, nöjda med att åtminstone ha utnyttjat vår rösträtt. Det lär bli en spännande valvaka.
För den som avgår med segern är det sedan bara att rätta sig efter Sveriges grundlag. I regeringsformens första kapitel, paragraf 2 står det vad som gäller: Den offentliga makten ska utövas med respekt för alla människors lika värde och för den enskilda människans frihet och värdighet.



Ja vi kan bara utnyttja vår rösträtt och sedan får vi acceptera vad resultatet blir för så fungerar det i en demokrati. Den paragrafen är väldigt viktig men jag tycker att ett par partier har slirat på den under valrörelsen. Det inger inte förtroende.
SvaraRaderaValrörelser är jobbiga, för både politiker och väljarkår. Blir trots allt intressant att se resultatet när det är klart.
RaderaSå där dramatisk har himlen sett ut flera gånger men regnet har trillat ner någon annanstans än här. Men just nu när jag tänkte ta en promenad så kom det ett fint regn - ett sådant man blir väldig blöt utav- så jag stannar väl inne en stund till. Många som röstar på valdagen, själv klarade jag av det där förra helgen.
SvaraRaderaFint valdagsväder i Stockholm, så eventuella soffliggare kan inte skylla på hagelstormar eller så ... Blir intressant att ser hur länge man orkar vaka, Kanske inte jättelänge trots allt?!
RaderaIt ain't over! Det hjälpte inte att valvaka halva natten. Resultatet vet vi nog inte förrän tidigast på onsdag. Lite som det lika jämna valet 1979: måndagen efter valet trodde alla att det skulle bli en socialdemokratisk regering. På onsdagen stod det klart att det blev borgerlig majoritet...
SvaraRaderaDet lär bli mangling innan någon ny regering finns på plats. Du är modig som ännu tog ett dopp, nattemperaturerna är låga nu så jag har gett upp. Eller, hade jag haft en bastu i närheten av vatten hade jag nog badat året om!
SvaraRadera