onsdag, september 24, 2025

CITAT om Stockholm förr i tiden

Stockholm var en flanerande, en promenerande och en överseende stad. De enda som hade bråttom på den tiden var fabriksarbetare, springpojkar och brandkårens hästar. Folk ur alla samhällskretsar gick ut på vandring för att se sig omkring i de stadsdelar där de inte själva bodde. Östermalmsborna turistade på Söder, dels för att titta på Stockholm från Fjällgatan och Mosebacke och dels för at mycket försiktigt  iaktta det märkvärdiga och mycket ryktbara folket däruppe, Söders infödingar som såg annorlunda ut och talade och klädde sig annorlunda än alla andra, åtminstone ungdomarna, söderkisarna som de kallades, och kvantingarna.

-Det är Evert Taube som är upphovsmannen till denna i ord så härligt målande beskrivning av Sveriges huvudstad när det förra seklet var nytt. Lite kan man faktiskt känna igen sig! Texten är hämtad ur "Berättelser under ett fikonträd" och är en av trettio separata historier i "Om Vinga, Pampas och lite till", en samlingsvolym som gavs ut 2021 med kapitel ur sex andra av Taubes prosaböcker. 

10 kommentarer:

  1. här på Hisingen har jag i vår lilla bergsträdgård alla växter som Evert Taube har sjungit om:
    https://hannelesbibliotek.blogspot.com/2021/12/min-tradgard-la-taube.html

    SvaraRadera
    Svar
    1. Då är det bara själva poeten som fattas!

      Radera
    2. men jag kan själv sjunga i backen 🙂

      Radera
    3. Tänkte inte på det ...

      Radera
  2. LillaSyster2:16 em

    Låter ju helt underbart till skillnad från den stress jag ser/ upplever de få gånger jag besöker Stockholm. Visst finns det stress här i stan också- men ändå i ett helt annat tempo. (Ta tag i dina knän, det blir inte bättre av att vänta - det lärde jag mig den hårda vägen)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det finns fortfarande små lugna oaser i storstaden!
      Knäna, jaaaa ... suck.

      Radera
    2. Och det är ju en lyx att få glida omkring i stan i sakta mak, då många andra stressar runt - och så mycket de då missar att notera!

      Radera
    3. Dessutom får man inte glömma att lyfta blicken och beundra vackra husfasader etc!

      Radera
  3. Japp, jag ser att du bara MÅSTE läsa Katarina Wennstams böcker om Sekelskiftsmorden. Den första var bäst. Den andra helt okej, och den tredje kommer visst ut i oktober.
    Citatet beskriver skildringarna i hennes böcker perfekt:-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Har köpt första delen, gav den till Dottern men har absolut tänkt läsa den. Gillar Wennstam.

      Radera