tisdag, oktober 14, 2025

Förbrödring

När Skriv-Robert bestämmer att det är bröder som är temat för veckans tisdagstrio kommer man självklart direkt till "Bröderna Lejonhjärta", men det gör naturligtvis alla andra också! Därför försöker jag hitta andra brorsor. Nu för tiden är ju "bror" ett nygammalt tilltalsord som används ganska flitigt i s k Rinkebysvenska dessutom, så det känns inte supernaturligt i min språksektor. Plockar fram annan förbrödring (och som bonus blir det ett filmtips också!).

Jeffrey Archer får nu med två titlar här hos mig, eftersom han enligt mitt sätt att se är fenomenal på att skriva romaner. Han fick sitt stora internationella genombrott med "Rivalerna" (Kane and Abel) och där är det två män, födda samtidigt, som är huvudpersoner och vars historier blir till en veritabel bladvändare. Faktiskt blev det till sist en trilogi (och tv-serie).

Inte nog med det, Archer skrev också "Blodsbröder" (Sons of Fortune) om tvillingpojkarna som förväxlades på BB och växte upp i "fel" familj men ändå stöter på varandra som vuxna. Ger också intressant inblick i amerikansk politik på lite lägre nivå Archer, själv politiker i Storbritannien, hade koll på hur det kunde gå till!

I "Hummelhonung"
låter den mästerlige Torgny Lindgren två tämligen ålderstigna bröder envist hålla fast vid att de hatar varandra. En kvinna som blir tillfällig nattgäst hos den ene nystar upp trådarna till detta familjedrama, hon hinner det eftersom hon blir insnöad  handlingen utspelar sig vintertid i Västerbotten, Lindgrens "eget" landskap.

När jag såg den isländska långfilmen "Bland män och får" (Hrútar) kändes de bröderna som det handlade om där mycket nära besläktade med Lindgrens oomkullrunkeliga gubbar. "En magnifik film om livet i en isländsk avkrok" stod det i en recension. Jag instämmer, det är en kanonfilm faktiskt, se den om du kan!  

Copyright Klimakteriehäxan
 

6 kommentarer:

  1. Isländska filmer är lite speciella, har sett Hrútar, sett den ukrainska filmatiseringen av Hummelhonung, och sett filmen om Bröderna Lejonhjärta.
    Vi (?) säger ”bror” även på Hisingen

    SvaraRadera
    Svar
    1. Där ser man. Jag har aldrig kallat nån för "bror" eftersom jag ingen har ... nutidens bror-tilltal passar inte mig.

      Radera
  2. har läst Hummelhonung och sett fårfilmen. bror känns i dagens läge mest som ett tilltalsord gängmedlemmar emellan

    SvaraRadera
  3. Hummelhonung har jag läst och också sett den isländska filmen. Jeffrey Archer däremot har jag aldrig läst. Jag blir lite nyfiken.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag är förtjust i Archer. Han skriver kanske inte storartad litteratur, får nog aldrig Nobel-pris, men han erbjuder god läsning, ibland based on true stories - "Drömmen om Everest" är en sån som jag gärna rekommenderar!

      Radera