fredag, juli 04, 2025

Annorlunda?

En fredag i juli har randats. Som alltid nu för tiden kollar jag väderläget direkt när jag vaknar, det är ju ofta så dramatiskt! De senaste dagarnas stormvindar har ställt till med en hel del förtret, ser på nätet hur träd fallit, stammar spruckit, grenar brutits av. Rent av riskfyllt att vistas utomhus har det faktiskt varit, en allvarligt skadad person har jag åtminstone sett rapport om. Nu verkar det ha lugnat sig och då kan man också ta det lugnt och besvara Elisa Matildas fem fredagsfrågor:

  1. Hur är ditt karriärjag annorlunda mot ditt hemmajag? Mitt "karriärjag" har väl dött vid det här laget?
  2. Hur är ditt morgonjag annorlunda mot ditt kvällsjag? Tröttare. Älskar sovmorgnar. Fast jag är duktig på att gäspa även på kvällstid.
  3. Hur är din vardag annorlunda mot din helg? På grund av ett långt liv med jobb på vaktlista har skillnaden aldrig varit jättestor. Men det är klart, när barnen var små spelade det roll. Vi har nog försökt med "fredagsmys" i alla fall!
  4. Hur är ditt vuxenjag annorlunda mot ditt tonårsjag? Betydligt tyngre och bredare men med färre finnar. Dessutom lite mindre tvärsäker. 
  5. Hur är ditt sociala jag annorlunda mellan vänner och okända? Med folk som känner mig väl kan jag skämta rätt grovt, försöker undvika det i sällskap av dem jag inte riktigt vet var jag har ... och väljer vad jag vill berätta beroende på vem jag pratar med ...
Trevlig helg!

Min karriär som balkongodlare fortsätter i alla fall.
Copyright Klimakteriehäxan

7 kommentarer:

  1. jo, vädret har varit stormigt. Jämtlandsfamiljen hade hyrt segelbåt, men det blev inget med det, bad i bohuslänska klippor också fint, följde med barnbarnen till en annan ö, bra buss som över över med färgan.

    Och eftersom jag umgås med våra sex barnbarn så får jag hålla mig i form och vara intresserad av deras värld. Med tonåringarna har vi en del gemensamma litterära intressen. Har jag tekniska problem hjälper de mig gärna. Jag lär mig hela tiden, livet är gôtt.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Mina barnbarn har långt till tonåren så det blir nog inte enkelt att hänga med i alla turerna när vi är där ...

      Radera
    2. farmor/mormor Hannele3:42 em

      jag badar med 3-åringen, shoppar med 10-åringen, bio med 13-åringen etc

      Radera
  2. Jag är som du när det kommer till svar på 5:e frågan. Jag kan både det ena och det andra grova när jag är bland vänner, men det uppskattas också att nån vågar vara lite icke-pk. Men man får ju hålla sig lite i schack när man träffat nytt ;-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Att dina bästa vänner får se det bästa av dig är väl inte mer än rätt!!! Men kommentera hos dig kan jag inte?

      Radera
  3. De där råa skämten ja :-) Träffas vi behöver du inte hålla inne med det. Älskar det. Tråkigt att alla inte kan ta det. Sen får man aldrig bli elaka, bara sådär lite tramsigt.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Oj pigg klockan sex ... jag har förvisso börjat jobba kl fem tidvis, men då var jag ju knappt vaken ... Kan inte kommentera hos dig?

      Radera