torsdag, juli 24, 2025

Att åka bil utan A/C

Knappen som gör skillnad!
Undrar hur många gånger jag har hört mig själv säga att jag inte begriper hur man stod ut med att åka bil i sommarvärme innan våra fordon försågs med luftkonditionering. Det går faktiskt inte att förstå. Så effektiv som den där A/C:n är! Man kör några hundra meter och kupén är lagom sval direkt. 

I går dallrade temperaturen kring 30-gradersstrecket på Södermalm. Efter lunch skulle vi köra till Barndomslandet, en resa på drygt fyra timmar. Satte mig, nyduschad efter diverse packningsbestyr som förstås gjort mig svettig, till rätta, redo för att dra igång en ny bok i bilens cd-spelare.

Vad händer? Jo i princip ingenting. Fläkten går igång, men luften som vispas runt oss är precis lika varm som luften utanför bilens skal. Hjälp!

Tredje verkstaden vi uppsöker i vår akuta nöd kollar läget, det tar en stund men vi har inget val annat än att vänta och försöka se snälla och inte alltför svettiga ut. Efter cirka en timme får vi domen: kompressorn är trasig, "det måste tas om hand men nu kan vi inte hjälpa er". 

Bilen kunde ändå köras, och fläkten fick vi använda, men den svalare luften kunde vi så att säga fetglömma. OK, vi åkte, med nedvevade fönsterrutor som vore det 1960. Inte svalkar det särskilt bra, draget som åstadkoms är inte skönt och dessutom kan vi inte lyssna på vår ljudbok på grund av dånet! Verkligen inget bra läge, i Barndomslandet behövs bilen och en vecka utan A/C är inget man ser fram emot.

Vi har kanske kört i tjugo minuter med fartvinden brummande när jag bara får för mig att göra något tämligen oväntat och helt ologiskt: jag trycker på knappen som det står A/C på. Ett infall bara. Möjligen har jag "the golden touch" eller så har kompressorn bestämt sig för att återvända till arbetet igen. För det fungerade! 

Nu återstår frågan hur länge vi kan hoppas på det. Resan blev visserligen väldigt mycket mer tidskrävande än vanligt men vi kunde lyssna på bok! Och vi kom fram med normal kroppstemperatur, utan nackspärr (har för mig att min mamma sa att hon alltid fick det när bilfönstren var öppna!?) och håller nu tummarna för fortsättningen. Fast att en tio år gammal bil kan bli lite kinkig, det får man ju också inse. Det är ju inte lätt att bli gammal.

Copyright Klimakteriehäxan

14 kommentarer:

  1. Ja förr visste man ju knappt vad AC var för något, medan fler o fler nu överväger att installera AC i sina hem.
    Jag läste någonstans om hur utländska besök blir förvånade och även förfärade, över att Sverige inte har AC "överallt".
    och exemplelvis tåg utan AC varma sommardagar och nätter, det kan ju vara en skräck.

    I går hade P1 ett kortare inslag om hur människan kroppsligt påverkas av denna just nu på sina håll, mer extrema värme - och en sak, vid sidan om den diskomfort den ger, är att man blir trög i skallen, vilket i sin tur kan ge sämre bilförare.

    Njut nu i barndomslandet och av sol och sommar!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Bussresor utan AC är rätt hemska, även om man har solfjäder, fast det hjälper.
      I tropiska klimat kan det bli alltför kallt, då måste man ha med sig kofta eller jacka för att ta på sig när man går in ... Jag vistades ibland i Panama förr i tiden, där var det iskallt inomhus och jag tappade ofelbart rösten efter två dagar!
      Men nuu gäller det att vara positiv och ta vara på det bästa.

      Radera
  2. tant Hannele1:20 em

    iskall AC i turistbussen kan man få astmaanfall av, mysigare med sommarvarma spårvagnar 🚃

    SvaraRadera
    Svar
    1. Lagom är alltid bäst.

      Radera
    2. farmor/mormor Hannele4:23 em

      speciellt se tioåringen träna hockey med andra tjejer och gå ut i sommarvärmen från ishallen

      Radera
    3. Ja hockeysäsongen känns väldigt avlägsen just nu!

      Radera
    4. farmor/mormor6:25 em

      full träning på isen nu 🏒

      Radera
  3. För mycket och för lite skämmer allt — luftkonditionering kan vara förfärlig när man huttrar inomhus och blir sjuk av de stora skillnaderna mellan temperaturerna inom- och utomhus.

    Den där magiska beröringen kan fungera också på datorer och gräsklippare. Då gäller det att hålla andan nästa gång när tekniken strular, och hoppas att magin sitter kvar i fingrarna.
    Margaretha





    SvaraRadera
    Svar
    1. Visst kan det bli lite dramatiskt med de d'r skillnaderna!
      Mitt magiska finger fortsätter att fungera ... ack hur länge, det är frågan?

      Radera
  4. LillaSyster6:35 em

    Håller tummarna för att den fortsätter att funka =)n n
    Två alternativ finns.... av med peruken och ut med huvudet utanför den nervevade rutan eller fram med vinkelslipen och kapa av stolparna och släng av taket =) Nä, jag håller tummarna för att AC:n bara hade värmeslag. Njut av barndomslandet=)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Har bara gjort ett par korta turer men JA hittills funkar det ... tack och lov!

      Radera
  5. Hahaha! Med lite (läs: mycket) tur slipper du kanske byta kompressorn.
    Det är rätt roligt med A/C. I min "nya" bil har jag för första gången A/C. Min gamla Tintin från 1998 hade inte sådana "nymodigheter". Så jag är inte van vid A/C alls. Jag har alltid ställt temperaturen på iskallt och satt fläkten på max. Men efter att ha läst ditt inlägg ska jag ändå testa hur A/C funkar...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Iskallt och maxfläkt kan inte bli skönt! Du kan säkert ställa in massor med olika lägen och få till det perfekt. För det är en njutning att inte sitta i bilen och svettas.

      Radera