- Hur många böcker läste du under 2024? Ganska så exakt 42, skriver ju upp på en lista, tror ingen blivit bortglömd.
- Vilken film eller serie ligger i topp för 2024? "Den sista resan" var/är en höjdare. Den kommer antagligen att plocka hem en hel skock Guldbaggar nu när det blir filmgala. På tv-sidan minns jag fina "So long, Marianne" (SVT Play), spännande "The Diplomat" (Netflix) och "Love and Death" (Max), den senare en sann historia från USA med otroligt mycket nerv. Lägger gärna till "Hacks" (Netflix), bra på flera sätt!
- Hur många nya platser besökte du under 2024? Parga, på grekiska fastlandet. Inte så många fler vad jag kan minnas, förmodligen ingen ...
- Hur många projekt har du avslutat under året? Åtminstone ett. Borde ha varit fler.
- Vad är något du gjorde helt för din egen skull under året? Bloggandet sker för min egen skull. Liksom läsningen och enstaka kul inköp, ofta klädesplagg jag tycker är läckra. Men jag har minskat på shoppingen!
Copyright Klimakteriehäxan
fler böcker än en genomsnittsvuxen läser
SvaraRaderaJo förmodligen men färre än jag läste förr. Tiden som äkta bokslukare ligger bakom mig!
RaderaLäste ditt förra inlägg och håller med allt du skrivit om Lerin. Han är en underbar människa...och den serien ska jag inte missa.
SvaraRaderaKRAM-Susie
Roligt när man hittar nåt som känns så bra!
Raderatänker se Den sista resan. var inte imponerad av So long, Marianne. bloggande är verkligen något eget. jag är väldigt förtjust i kläder, men jag försöker tänka efter före. böcker köper jag gärna men det blir allt färre. lånar från bibl. men jag gillar inte att jäkta på grund av korta lånetider
SvaraRaderaAtt tänka efter före är bra i de flesta sammanhang, men man lyckas kanske inte alltid ...
RaderaOm film och tv kan man tack och lov få tycka helt annorlunda! (om böcker också förstås)
Håller med om det där med att blogga för sin egen skull :-)
SvaraRaderaJa vore man beroende av tusentals följare och deras kommentarer skulle vardagen se liiiiite annorlunda ut ... 😁
RaderaHar du inte 2024 upprepat flera gånger att du tappat lusten att läsa????? 42 böcker bör väl ändå vara en sanning med modifikation i så fall - hahaha! Jag menar hur många böcker brukar du läsa när du har läslust då;-)
SvaraRaderaDet ska bli kul att läsa hur många böcker Paula plöjer igenom per år. Du med dina 42 och jag med mina 38 böcker lär nog hamnar på pallen ändå;-)
"Den sista resan" gillade jag inte, men det har jag ju redan skrivit. De andra serierna har jag (min vana trogen) inte ens hört talas om;-)
Det tänkte jag inte på - visst bloggar man för sin egen skull...
Tack och lov är mina återkommande lässvackor inte jättelånga (för det mesta), så då hinner jag läsa lite mellan varven ...
RaderaTänk att du inte gillade "Den sista resan", det har jag svårt att förstå!!!! Så varm, mänsklig, uppfinningsrik och t o m rolig!
Jag har inga andra streamingtjänster än viaplay, o den enbart för längdskidåkningen...där går en väldigt sevärd serie som heter Underground, om slaveriet i Amerika. Jag blev lite besviken på Den sista resan, kanske hade jag för höga förväntningar.Trevlig helg
SvaraRaderaDet är förvisso alltid farligt att ge sig på något som andra höjt till skyarna. Jag var väldigt skeptisk till DSR-filmen, men föll pladask. Vi ser skidor på kanal 6 men den där serien lär vi inte komma åt (har Max och Netflix)
RaderaMånga böcker har du läst enligt mig. Jag kanske landar på 10 hörböcker. Men jag har så många sociala medier på G.
SvaraRaderaEn ny ort på Gran Canaria och en ny plats på spanska fastlandet Torremolinos förra året.
Man ska ju inte bara läsa, eller hur?!? Två resor till Spanien gör mig lite avis ...
RaderaBra jobbat med böckerna! För min del har det nog bara blivit två ... Har nyligen köpt två nya, så det kanske blir minst två i år också ;) Grekland besökte vi också i år, där har vi varit väldigt lite förut, men det var en trevlig bekantskap!
SvaraRaderaGrekland har absolut sin charm! Återvänder gärna. I år var det första gången på fastlandet för min del, har tidigare bara varit på öar - men det är iofs inte "bara"!
RaderaDu har hunnit med en del böcker och filmer. Jag beslutade mig för att göra en slags bokutmaning för 2025 för egen del (finns som inlägg på bloggen idag), med olika genre att ta mig igneom 2025 ska bli kul att se hur många jag får tid att läsa.
SvaraRaderaJag är lite "rädd" för bokutmaningar ... gav mig in på en för något år sedan och den rodde jag absolut inte iland ... men ska kolla vad du hittat på hur som helst!
RaderaJag har "Den sista resan" men inte sett den än, jag ska göra det snart. Hustrun gillade den, jag har också märkt att det finns olika åsikter om den filmen. Jag har ändrat uppfattning om Filip och Fredrik, för några år sedan tyckte jag bara de var gapiga. Idag har jag en helt annan uppfattning dels efter deras medverkan i På spåret men även när jag sett en del avsnitt av Alla mot alla i 5:an.
SvaraRaderaParga besökte vi för 14 år sedan, år 2000. Vi bodde på ett hotell i Valtos Beach. Mycket trevligt ställe, jag blev lite kompis med killen som skötte solstolarna på stranden liksom han som stod i baren som låg vid vårt hotell, han bjöd på min 11-öl varannan dag i 2 veckor.
Visst är de jobbiga i Alla mot alla, F & F, men gillar man frågesport är det svårt att låta bli ... Vad beträffar den här långfilmen så har jag lite svårt att förstå hur man INTE kan gilla den ... ett litet lyckopiller trots att huvudpersonen är i utförslöpan!
RaderaParga - fint på många sätt, men jag har nog trivts bättre på Kreta faktiskt. Ölen jag dricker (på semester gör jag det!) brukar jag dock få betala själv oavsett var jag är ...