- Vad är det första vårtecknet du brukar lägga märke till? Ljuset.
- Vad längtar du mest efter när vintern börjar släppa? Blommorna.
- Vad gör ett kallt bakslag lite lättare att acceptera? Vissheten att det ganska snart är över.
- Vilken liten sak i vardagen förändras först när säsongen vänder? Humöret (fast det är kanske ingen liten sak när allt kommer omkring?)
- Vad märks mest på människor när ljuset kommer tillbaka? Alla ser glada(re) ut!
Copyright Klimakteriehäxan


Tänker också att de flesta blir gladare då våren kommer. Kanske har med ljuset att göra?
SvaraRaderaJa jag tror det är en jätteviktig måbra-faktor!
RaderaAtt humöret blir bättre på alla när ljuset kommer känns som att det är väldigt mänskligt i alla fall för oss som bor i nordliga länder. Vi som har en mörk period. Gladare människor tror jag i regel är snällare och trevligare mot varandra :)
SvaraRaderaJa man blir så innerligt trött på mörkret som kommer tidigt och försvinner sent ... men nu ser vi en ljusnande framtid eller hur?
RaderaSer att det finns lite likheter i våra svar å att folk blir gladare är det många som svarat... lite tänkvärt trots allt att människan är så väderberoende...
SvaraRaderaÖnskar dej en mysig fredag <3
Ja det är verkligen inte bara engelsmännen som är fixerade vid vädret, det brukar man ju påstå - vi i Sverige är verkligen i samma grupp! Ha en bra helg!
Raderapå vår lilla bergsträdgård har vi en matta med vårens lökväxter men det dröjer ett par månader
SvaraRaderaDet blir naturligtvis helt underbart!
RaderaDet är en härlig årstid vi har framför oss med solsken och blommor.
SvaraRaderaJa så skönt det ska bli!
RaderaHåller med om allt! Älskar att det händer mer och mer för varje dag nu.
SvaraRaderaOch rätt som det är är ALL snö borta och tulpanbladen sticker upp ...
RaderaHåller med dig i alla punkter. Och vad gäller femman så ser folk inte bara glada ut, de ÄR glada också:-) Inklusive jag själv.
SvaraRaderaPrecis så!
RaderaJag har inga bakslag beställt=)
SvaraRaderaHoppas ingen annan har gjort det heller!
Raderajag håller med. allt blir lite lättare när ljuset tilltar. och snödropparna är så fina men krokusarna håller på sig.
SvaraRaderaLetade aktivt efter snödroppar längs husväggarna i dag men fick tji. Fast snart ...
RaderaNog hänger humöret ihop med vädret. Undrar varför? Är det för att man behöver solen så mycket? Jag vill nog ändå tro det? Att solen spelar stor roll in på vårat välmående. Får hoppas det är så.
SvaraRaderaSå är det absolut, det känner vi ju!!! I hela kroppen! Önskar dig en fin helg, gärna av det soliga slaget!
RaderaJag har inte läst allas svar ännu, men nog verkar det som att vi alla är rörande överens om vad våren innebär, gladare trevligare människor som leeeer smittande leenden, härligt
SvaraRaderaJa jag har läst många som svarat på denna frågeomgång och det finns otroligt hög samstämmighet i svaren! Så även hos dig, ser jag.
RaderaJag håller med dig om ljuset, det tänkte jag aldrig på när jag var yngre men idag är det absolut en stor förändring. När det gäller blomster så gillar jag att fotografera i Linnéparken här i Växjö, vi har så duktig trädgårds-personal här och Linnéparken är verkligen något som sticker ut ordentligt.
SvaraRadera